Największa rada szkolna w Kanadzie głosuje w środę nad tym, czy powinna zmienić swój kalendarz szkolny, aby uczniowie mogli pozostać w domu w dniu, w którym widoczne będzie zaćmienie Słońca

Jeśli Rada Szkolna Okręgu Toronto zagłosuje za, dołączy do co najmniej sześciu innych rad szkół w Ontario, a także dwóch ośrodków usług szkolnych w Quebecu, które już powiadomiły rodziców o odwołaniu zajęć 8 kwietnia w ramach przygotowań do wydarzenie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Patrzenie bezpośrednio na Słońce podczas zaćmienia, bez odpowiedniej ochrony, może prowadzić do poważnych problemów, takich jak częściowa lub całkowita utrata wzroku” – ostrzegająą pracownicy TDSB w dokumencie przedstawiającym porządek obrad środowego wieczornego posiedzenia zarządu.

„Istnieją również obawy związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego, ponieważ tysiące dzieci wracałyby do domu pod koniec dnia w chwilowych ciemnościach… Ze względu na dużą ostrożność personel zaleca, aby Zarząd przesunął zajęcia zaplanowane na dzień

Jak zauważono w dokumencie, rady szkolne w obszarze Greater Toronto Area, podobnie jak w regionach Peel, Durham, Hamilton i Halton, już wprowadziły tę zmianę.

Oczekuje się, że zaćmienie będzie obserwowane najpierw w Meksyku około godziny 11:07 czasu PDT, kiedy Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią a Słońcem, rzucając częściowy lub całkowity cień na „szczęśliwych ludzi”, którzy będą w stanie obserwować ten moment. powiedziała Elaina Hyde, profesor fizyki i astronomii na Uniwersytecie York w Toronto.

Zaćmienie będzie następnie widoczne w Stanach Zjednoczonych, po czym przesunie się w kierunku południowego Ontario, następnie Quebecu, Nowego Brunszwiku, Wyspy Księcia Edwarda i Cape Breton w Nowej Szkocji i będzie trwało około dwóch godzin mniej więcej w tym samym czasie, gdy wiele dzieci w Kanadzie jest wypuszczanych ze szkoły .

Hyde powiedziała, że częściowe zaćmienie rzuci cień na kilka części południowego Ontario, podczas gdy obserwatorzy  w Niagara Falls, Hamilton i Grimsby mogą spodziewać się całkowitej ciemności przez około cztery minuty w godzinach od 14:00 do 16:00 EDT.

Biorąc pod uwagę, jak rzadkie jest to wydarzenie na niebie, Hyde powiedział, że należy podjąć środki ostrożności, zwłaszcza w przypadku dzieci, polegające na tym, aby nie patrzeć bezpośrednio na zaćmienie.