Toronto zamierza oszczędzać… na policji

Mieszkańców Toronto nie czeka dwucyfrowa podwyżka podatku od nieruchomości w 2024 roku.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

CityNews potwierdziło, że burmistrz Olivia Chow przedstawi w czwartek ostateczny budżet obejmujący podwyżkę podatku od nieruchomości o 9,5%, czyli o jeden procent mniej niż 10,5% zalecane wcześniej przez urzędników miasta.

Jeśli podwyżka zostanie zatwierdzona,  właściciel przeciętnego domu w Toronto zapłaci w tym roku około 372 dolarów dodatkowo podatku od nieruchomości.

Podwyżka podatków o 9,5% byłaby w dalszym ciągu najwyższa od czasu połączenia i przyćmiłaby siedmioprocentową podwyżkę, którą forsował w zeszłym roku były burmistrz John Tory.

Zmiana spowoduje utratę dochodów w wysokości około 42 milionów dolarów i nie jest pewne, skąd będą pochodzić te pieniądze ani czy konieczne będą dalsze cięcia w celu ograniczenia deficytu.

Miasto już teraz borykało się z deficytem budżetowym wynoszącym blisko 1,8 miliarda dolarów.

Burmistrz Chow wskazała, że jednym z obszarów, w którym można uzyskać znaczne oszczędności, jest budżet policji w Toronto. Burmistrz chce obciąć 12 milionów dolarów z proponowanego budżetu policji wynoszącego 1,186 miliarda dolarów, ale szef policji Myron Demkiw ostrzegł, że stworzy to „niedopuszczalne ryzyko” dla bezpieczeństwa publicznego.

Od 1999 r. miasto powiększyło się o 600 000 mieszkańców – a policja w Toronto zatrudnia jedynie 37 dodatkowych funkcjonariuszy policji”.

Innym tematem debaty, jeśli chodzi o oszczędności, jest usługa odśnieżania dostępna dla około 262 000 domów, głównie w Etobicoke, North York i Scarborough. Według doniesień wyeliminowanie usługi  pozwoliłoby zaoszczędzić 16 milionów dolarów, jednak komisja budżetowa zaleciła znalezienie innych oszczędności w celu utrzymania tej usługi.

Na początku tygodnia Chow ogłosiła, że ​​obniży proponowaną podwyżkę podatku dla nieruchomości wielomieszkaniowych, aby uniemożliwić właścicielom przerzucania kosztów na najemców. Chow powiedział, że kwota ta powinna wynosić 3,75 procent lub mniej. Obecnie proponowana podwyżka stawki podatku od nieruchomości wielomieszkaniowych wynosi sześć procent – ​​4,5 procent podatku od nieruchomości i 1,5 procent  na Fundusz Budownictwa Miejskiego.

Burmistrz Chow przedstawi ostateczny budżet w czwartek rano o godzinie 10:30 na stacji TTC Scarborough Centre.