Minister środowiska zapowiedział, że władze federalne przestaną inwestować w „duże” projekty drogowe

Guilbeault powiedział w poniedziałek, że rząd federalny przestanie inwestować w nową infrastrukturę drogową. Konserwatyści skomentowali tę wypowiedź twierdzeniem, e minister jest oderwany od rzeczywistości.

Guilbeault dodał, że Ottawa zdecydowała, iż ​​istniejąca infrastruktura drogowa „jest całkowicie wystarczająca, aby zaspokoić nasze potrzeby”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Możemy z powodzeniem osiągnąć nasze cele w zakresie rozwoju gospodarczego, społecznego i ludzkiego bez dalszej rozbudowy sieci drogowej”.

Guilbeault wyjaśnił, że rząd federalny zamierza przenieść ludzi z samochodów do transportu publicznego, na którego budowę wydał miliardy.

Ottawa chce także zachęcać do „aktywnego transportu”, co oznacza zachęcanie ludzi do chodzenia i jazdy na rowerze.

Minister stwierdził, że fundusze federalne, które w przeszłości wydawano na asfalt i beton do budowy dróg, „lepiej inwestować w projekty, które pomogą walczyć ze zmianami klimatycznymi i dostosowaniem się do ich skutków”.

Przytoczył długo proponowane połączenie komunikacyjne Quebecu jako jeden z projektów, który nie otrzyma finansowania z Ottawy.

„Powiedzieliśmy – choć może powinienem był wyrazić się bardziej szczegółowo – że nie mamy środków na duże projekty, takie jak „3eme lien’ ”, do którego CAQ próbuje dążyć od wielu lat” – powiedział o władzach prowincji Quebec

„Fundusz podatku od benzyny”, przemianowany przez liberałów na Kanadyjski Fundusz Rozwoju Społeczności , regularnie dostarczał prowincjom i gminom miliardy dolarów na wsparcie budowy i utrzymania autostrad oraz lokalnych dróg i mostów.

Konserwatywny poseł Mark Strahl, krytyk partii ds. transportu, stwierdził, że wypowiedź Guilbeaulta   jest „oburzająca” i obraża ludzi, którzy dojeżdżają do pracy i z pracy korzystając z samochodów.

Guilbeault to były działacz Greenpeace.

„Minister federalny powiedział, że nie będą inwestować w nowe drogi ani autostrady” – oznajmił Ford w poście w mediach społecznościowych.

„Jego nie obchodzi, że utkniesz w korku zderzak w zderzak. Ja tak. Budujemy drogi i autostrady, ze ,rodkami federalnymi lub bez nich”

Komentarze Guilbeault stawiają pod znakiem zapytania przyszłość obiecanego przez Forda projektu autostrady 413, nowej autostrady w północno-zachodniej części obszaru Greater Toronto Area, która połączy dwie główne arterie w okolicy i ułatwi podróżowanie między dynamicznie rozwijającymi się obszarami, takimi jak Vaughan i Brampton.

Ontario argumentuje, że projekt powinien zostać zrealizowany w trybie przyspieszonym, ponieważ wzrost liczby ludności na przedmieściach Toronto wymaga rozbudowy infrastruktury w celu zmniejszenia zatorów komunikacyjnych.