Lider konserwatystów Pierre Poilievre twierdzi, że przestrzenie zarezerwowane dla kobiet powinny być przeznaczone wyłącznie dla kobiet. Poilievre skomentował to w Kitchener, Ont. podczas konferencji prasowej w środę rano w odpowiedzi na pytanie dziennikarza Rebel News Davida Menziesa.

„Czy sprawicie, że bezpieczne przestrzenie dla kobiet znów będą bezpieczne, wprowadzając przepisy, które zabraniają tak zwanym kobietom transpłciowym udziału w kobiecych sportach i uzyskiwania dostępu do schronisk i więzień dla kobiet?” – zapytał Menzies.

Poilievre odpowiedział, że ​​„przestrzeń dla kobiet powinna być przeznaczona wyłącznie dla kobiet, a nie dla biologicznych mężczyzn”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jednak od strony legislacyjnej lider konserwatystów stwierdził, że większość przestrzeni wymienionych w pytaniu jest kontrolowana na szczeblu prowincji i władz municypalnych.

„Nie jest więc jasne, jaki zasięg musiałoby mieć ustawodawstwo federalne, aby je zmienić” – odpowiedział Poilievre. „Ale oczywiście żeńskie sporty, kobiece przebieralnie i kobiece łazienki powinny być przeznaczone dla kobiet. Nie biologicznych mężczyzn.

Uwagi Poilievre pojawiają się po zaangażowaniu rządu Alberty w szereg zmian zasad związanych z płcią  w tym ochronę sportów przeznaczonych wyłącznie dla kobiet i zapewnienie, że aby uczeń poniżej 16 roku życia mógł zmienić swoje imię i nazwisko lub płeć w szkole wymagana była zgoda rodziców.

Poilievre wyraziła poparcie dla polityki premier Danielle Smith, mówiąc premierowi Justinowi Trudeau, aby nie ingerował, zarówno w jurysdykcję prowincjonalną, jak i autonomię rodziców.