Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że w ciągu najbliższych godzin na listę infrastruktury krytycznej zostaną wpisane m.in. przejścia graniczne z Ukrainą. Podczas dzisiejszej konferencji szef rządu podkreślił, że decyzja ta usprawni transport pomocy wojskowej oraz humanitarnej na Ukrainę.

Na granicy polsko-ukraińskiej protestują polscy rolnicy, którzy sprzeciwiają się bezcłowemu importowi towarów rolno-spożywczych zza wschodniej granicy. Donald Tusk poinformował, że przejścia graniczne, które w ramach protestu blokują polscy gospodarze, zostaną wpisane na listę infrastruktury krytycznej. Ma to usprawnić transport pomocy wojskowej i humanitarnej, choć ta nie jest blokowana przez demonstrantów.

Do sytuacji rolników i działań obecnego rządu odniósł się na konferencji prasowej prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Wyraził zrozumienie dla trudnej sytuacji Ukrainy i potrzeby szczególnego postępowania, jednak – jak zastrzegł prezes Prawa i Sprawiedliwości – nie oznacza to, że można doprowadzić do głębokiej destabilizacji w naszym kraju.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Donald Tusk poinformował, że 28 marca odbędzie się w Warszawie spotkanie przedstawicieli polskiego i ukraińskiego rządu.

Szef rządu zaznaczył, że Polska w pełni zapewnia przejazd broni i pomocy humanitarnej na Ukrainę. Dodał, że w najbliższym czasie nie będzie spotkania przywódców Polski i Ukrainy, o jakie występował prezydent Wołodymyr Zełenski.

za TV Trwam News pap