Emmanuel Macron ostrzegł, że Zachód może być zmuszony do wysłania wojsk lądowych na Ukrainę do walki z Rosją.

Francuski premier zapowiedział nowe kroki mające na celu wzmocnienie pozycji Kijowa w walce z wojskami Rosji w tym wysłanie rakiet i bomb na Ukrainę.

Macron komentując spotkanie w Paryżu liderów EU powiedział, że panuje zgoda co do tego, że “pokonanie Rosji jest niezbędne dla bezpieczeństwa i stabilności” na kontynencie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Powiedział, że Rosja wykazuje “bardziej agresywną postawę nie tylko na Ukrainie, ale w ogóle”. Chociaż “nie było konsensusu” w sprawie wysłania zachodnich wojsk lądowych na Ukrainę, “niczego nie należy wykluczać. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby Rosja nie wygrała tej wojny” – powiedział. Spotkanie w sprawie Ukrainy odbyło się w momencie, gdy wojna z Rosją wkracza w trzeci rok.
Macron powiedział, że zostanie utworzona nowa koalicja, aby dostarczać Ukrainie “pociski i bomby średniego i dalekiego zasięgu do przeprowadzania głębokich uderzeń”. “Niczego nie można wykluczyć, aby osiągnąć nasz cel. Rosja nie może wygrać tej wojny”.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Polski Andrzej Duda znaleźli się wśród około 25 europejskich szefów państw i rządów biorących udział w konferencji.