Federalna NDP ogłosiła, że osiągnęła porozumienie w sprawie przedstawienia ramowych przepisów dotyczących darmowej opieki farmaceutycznej z liberałami

„Jeśli rząd federalny będzie realizował krajowy program opieki farmaceutycznej, Alberta zamierza zrezygnować z programu i zamiast tego otrzymać całą część tego finansowania przypadającą na mieszkańca w celu wdrożenia go w naszym prowincjonalnym systemie opieki zdrowotnej” – oznajmiła w poniedziałek minister zdrowia Alberty Adriana LaGrange. .
Oczekuje się, że szczegóły porozumienia krajowego zostaną ujawnione w tym tygodniu. Umowa umożliwi każdemu Kanadyjczykowi posiadającemu kartę zdrowia dostęp do bezpłatnych leków przeciwcukrzycowych i środków antykoncepcyjnych.

Leki te mogą kosztować setki dolarów miesięcznie, w zależności od poziomu ubezpieczenia zdrowotnego.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Insulina jest droga” – stwierdziła Lisa Hart, która choruje na cukrzycę typu 1. „Od 30 do 40 dolarów za fiolkę, a potrzeby każdego są inne. Osobiście zużywam około trzech do czterech fiolek miesięcznie. Niektórzy wykorzystają więcej, inni mniej.”

Quebec oświadczył że również zamierza zrezygnować z programu, a Nowa Szkocja i Nowy Brunszwik oświadczyły, że czekają na szczegóły przed podjęciem decyzji o przystąpieniu.

Minister zdrowia powiedział, że decyzja o sposobie realizacji programu powinna należeć do rządów prowincji.

„Podobnie jak w przypadku poprzednich programów krajowych ogłoszonych przez rząd liberalny, w tym programu dentystycznego, nie przeprowadzono żadnych konsultacji z prowincjami ani usługodawcami” stwierdziła LaGrange.