Rząd Senegalu twierdzi, że kobieta, dyplomata tego kraju została „okrutnie pobita” przez policję Gatineau i wezwał do przeprowadzenia dochodzenia i ukarania sprawców tego ataku, dodając, że jest to „rażące naruszenie Konwencji Wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 roku”.

Senegalskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że dyplomata, która pracuje w ambasadzie tego zachodnioafrykańskiego państwa w Ottawie, została zatrzymana  w jej domu w Gatineau w Que.

Została „zakuta w kajdanki i brutalnie pobita, do tego stopnia, że ​​miała problemy z oddychaniem, co doprowadziło do przewiezienia jej do szpitala karetką” – podało ministerstwo w komunikacie z czwartku.

Ministerstwo nie podało od razu dalszych szczegółów dotyczących jej stanu.

W odpowiedzi na komunikat rządu Senegalu, Policja Gatineau (SPVG) poinformowała w komunikacie prasowym wydanym w piątek wieczorem, że we wtorek po południu funkcjonariusze zostali wezwani do pomocy komornikowi, który próbował wyegzekwować nakaz sądowy. Policja stwierdziła, że ​​podmiot nakazu sądowego, zidentyfikowany jedynie jako kobieta o statusie dyplomatycznym, był „agresywny i odmówił współpracy”.

Kiedy funkcjonariusze próbowali wyjaśnić okoliczności, kobieta uderzyła policjantkę w twarz.

Funkcjonariusze postanowili aresztować kobietę „dla bezpieczeństwa wszystkich obecnych”,  głosi komunikat. Kobieta opierała się aresztowaniu, ugryzła innego funkcjonariusza, a po czym została powalona na ziemię i skrępowana.

Komornik wykonał następnie nakaz sądowy, podczas gdy kobieta została „zatrzymana z tyłu pojazdu patrolowego, pod nadzorem funkcjonariusza” – czytamy w oświadczeniu policji. „W żadnym momencie podczas przesłuchania osoba ta nie wspomniała o byciu zranionym lub o bólu ”.

Policja twierdzi, że około półtorej godziny po przybyciu zostali wezwani z powrotem w to samo miejsce przez ratowników medycznych, którzy leczyli kobietę, ale nie podali dalszych szczegółów, twierdząc tylko, że obecnych było około 10 osób.

Senegalski rząd poinformował, że charge d’affairs w kanadyjskiej ambasadzie w Dakarze, stolicy Senegalu, została wezwana do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie urzędnicy  „stanowczo  i zdecydowanie potępili ten rasistowski i barbarzyński czyn”.

Do rządu kanadyjskiego wysłano notę ​​protestacyjną.

Policja Gatineau poinformowała, że ​​powiadomiła władze prowincjonalne i federalne o incydencie i zwróciła się do prokuratury prowincji o postawienie zarzutów o napaść na funkcjonariusza policji i utrudnianie funkcjonariuszowi policji pracy. W Quebecu decyzję o wniesieniu zarzutów podejmuje prokuratura.

Policja zapowiedziała, że ​​nie będzie dalej komentować sprawy ze względu na możliwość postępowania sądowego, ale będzie współpracować przy wszelkich śledztwach.

za Canadian Press