Chiński przywódca Xi Jinping wezwał w czwartek siły zbrojne do skoordynowania przygotowań do konfliktów militarnych na morzu – poinformowała w czwartek oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.

Xi, który jest sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin i przewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej, której podlega chińska armia, wziął udział w posiedzeniu plenarnym z udziałem przedstawicieli Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i zmilitaryzowanej policji w ramach obrad Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, czyli parlamentu ChRL.

Jak relacjonuje agencja Xinhua, Xi podkreślił potrzebę “skoordynowania przygotowań do walki zbrojnej na morzu, ochrony praw i interesów morskich oraz rozwoju gospodarki morskiej, a także zwiększenie zdolności do strategicznego zarządzania” sytuacją na morzach.

Podczas spotkania chiński przywódca zaznaczył również, że konieczne jest “zbudowanie systemu obrony cyberprzestrzeni i poprawa zdolności do ochrony cyberbezpieczeństwa krajowego”. Wezwał również do “wzmocnienie koordynacji i wdrażania głównych projektów w zakresie sztucznej inteligencji i technologii oraz zwiększenie zastosowania zaawansowanych osiągnięć”.

W ostatnich latach Chiny nasilają presję wojskową na demokratycznie rządzony Tajwan, uznawany przez Pekin za część ChRL

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Źródłem napięć są również spory terytorialne na Morzu Południowochińskim, które uznawane jest za jeden z potencjalnych punktów zapalnych ewentualnego konfliktu zbrojnego. Chiny uznają prawie całe to morze za swoje własne terytorium, co stoi w sprzeczności z roszczeniami innych państw regionu do poszczególnych części akwenu. (PAP)

sma/