Rząd Trudeau wydał 500 000 dolarów na raport WEF, który miał uzasadnić ich politykę klimatyczną i podatek węglowy.

Leslyn Lewis, konserwatywna posłanka do parlamentu z okręgu Haldimand-Norfolk ON , w sierpniu 2019 r. złożyła zapytanie, na które odpowiedzią były dokumenty zawierające opis wniosku skierowanego do WEF przez departament ds. środowiska i zmian klimatycznych .

Dokumenty napisane przez Catherine McKennę, ówczesną minister w departamencie Środowiska i Zmian Klimatu (ECCC), pokazały przekazanie WEF 493 937 dolarów podatników za sporządzenie raportu, który „przedstawia ekonomiczne uzasadnienie ich programu ochrony środowiska, w tym zawsze- zwiększenie podatku węglowego” – podaje The Counter Signal .

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

ECCC zapłaciło WEF, aby umożliwić  „sporządzenie i rozpowszechnienie raportu, który ustali biznesowe i ekonomiczne uzasadnienie ochrony środowiska” – ujawniają dokumenty ECCC. „Ten raport będzie skierowany do decydentów wyższego szczebla w rządach i przedsiębiorstwach, którzy mają wpływ i możliwość zmiany dotychczasowego podejścia do biznesu”.

WEF dostarczył raport w niecały rok – został on opublikowany w czerwcu 2020 r., z naciskiem na uzasadnienie podatku od emisji węglowej.

„Wymagane są odważne decyzje polityczne i zdecydowane przywództwo polityczne, aby zasygnalizować, że dotychczasowe prowadzenie działalności nie jest już opłacalne” – podsumowuje raport.

W związku z nasileniem się wówczas pandemii Covid-19 WEF stwierdził w swoim raporcie, że rządy powinny „wykorzystać swoje programy naprawy fiskalnej, aby przywrócić gospodarkę na bardziej odporną, sprawiedliwą i zrównoważoną”.

Do grudnia 2020 roku Trudeau ogłosił znaczne zaostrzenie polityki  w zakresie podatku węglowego.

Podwyższenie przez liberałów podatków od emisji dwutlenku węgla „oparte było na najlepszych międzynarodowych praktykach” – tłumaczył Trudeau.

To nie pierwszy raz, kiedy liberalny rząd Trudeau przekazuje  środki WEF.

Innym godnym uwagi przykładem jest umowa o wartości 105,3 mln dolarów z WEF na utworzenie systemu identyfikacji cyfrowej  podróżnika.

 

1 kwietnia 2024 roku podatek węglowy ponownie wzrośnie