Rząd Alberty przedstawił projekt ustawy mającej na celu zaostrzenie sankcji karnych wobec przestępców wysokiego ryzyka i utworzenie niezależnej prowincjonalnej agencji policyjnej.

Decyzja ogłoszona w środę przez ministra bezpieczeństwa publicznego Mike’a Ellisa, ma na celu rozwiązanie krytycznych braków kadrowych w RCMP oraz problemu wzrostu przestępczości z użyciem przemocy, przy jednoczesnym wdrożeniu programu monitorowania bransoletek na kostkach w celu lepszego śledzenia   przestępców wysokiego ryzyka.

Jeśli ustawa 11 zostanie przyjęta będzie zawierała dwie kluczowe poprawki mające na celu ochronę mieszkańców Alberty poprzez pociągnięcie do odpowiedzialności brutalnych przestępców i reagowanie na zmieniające się potrzeby bezpieczeństwa publicznego w prowincji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jedna z poprawek przekształci departament szeryfa Alberty w autonomiczne siły policyjne.

Nowe, niezależne siły  są gotowe do współpracy z istniejącymi miejskimi organami policyjnymi Pierwszych Narodów i RCMP. Siły te będą podlegały nadzorowi cywilnemu.

Nowe siły policyjne nie mają na celu zastąpienia RCMP; zamiast tego będą ją wzmacniać i wspierać, według Ellisa.

“Naszym celem jest objęcie funkcji podobnych do policyjnych, które szeryfowie Alberty przejęli z biegiem czasu, pod takie same ramy prawne i nadzór cywilny, jak służby policyjne Alberty” – powiedział.

Ellis powiedział, że RCMP wskazało mu, że brakuje im więcej personelu niż powinno.

“RCMP po prostu nie ma wystarczającej liczby ludzi, aby pilnować bezpieczeństwa mieszkańców Kanady, niezależnie od ilości pieniędzy, które im dajemy. Mają problemy z zatrudnianiem” – dodał.

“Kiedy ktoś dzwoni pod 911, spodziewam się, że ktoś będzie szybko interweniował i nie obchodzi mnie, jaki będzie jego mundur. Dla mnie jest to priorytet numer jeden”.

Projekt ustawy nr 11 przeszedł we wtorek pierwsze czytanie w Zgromadzeniu Ustawodawczym.

Oprócz nowych sił policyjnych, projekt ustawy wprowadza poprawkę do ustawy o więziennictwie, ustanawiając prowincjonalny program nakazujący noszenie bransoletek na kostkach dla brutalnych i seksualnych przestępców oraz tych, którzy wyszli za kaucją.

“Ustawa C-75 podjęta w Ottawie przez federalny sojusz Liberałów i NDP stworzyła w Kanadzie środowisko , w którym recydywiści i przestępczość zorganizowana mogą się rozwijać, z niewielkimi lub żadnymi konsekwencjami” – powiedział Ellis. “Nasz federalny system sprawiedliwości nie pociąga przestępców do odpowiedzialności za ich czyny i każe społeczeństwu ponosić tego konsekwencje”.

Ustawodawstwo dałoby sądom prawo do monitorowania osób uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego podczas przebywania za kaucją lub odbywania kary społecznej.

“Rząd Alberty nie może siedzieć bezczynnie. Dość tego” – powiedział Ellis.

Wdrożenie elektronicznego systemu monitoringu ma rozpocząć się jesienią tego roku. Urządzenie miałoby być monitorowane 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

 

Prezes RCMP  wydał komunikat prasowy w odpowiedzi na oświadczenie rządu Alberty.

“Jesteśmy głęboko zaniepokojeni i zakłopotani dzisiejszą zapowiedzią rządu Alberty o wprowadzeniu nowych przepisów kładących podwaliny pod nową, niezależną agencję policyjną” – powiedział Brian Sauvé. Dodał, że Alberta nie zwiększyła finansowania RCMP, aby nadążyć za wzrostem populacji prowincji i ewoluującą przestępczością.

“Proponowane zmiany w policji w Albercie były bardzo niepopularne wśród mieszkańców Alberty, a dzisiejsze ogłoszenie wydaje się być kolejną próbą wymuszenia na podatnikach niechcianych i kosztownych zmian w policji” – powiedział.

“Zamiast legislacji, biurokracji i zwiększania wydatków rządowych na poszukiwanie alternatywnych usług policyjnych, nadszedł czas, aby zainwestować w wysoko wyszkoloną, profesjonalną prowincjonalną służbę policyjną odpowiedzialną przed mieszkańcami Alberty: Alberta RCMP”.