Na początku tego tygodnia, Premier Ontario Doug Ford wysłał list do premiera Justina Trudeau  prosząc o inwestycje o wartości miliardów dolarów, ponieważ oba rządy pracują nad budżetami na 2024 rok.

W liście wysłanym 14 marca i udostępnionym przez Kancelarię Premiera, Ford nakreśla dodatkowe priorytety, w których ma nadzieję na zaangażowanie finansowe Ottawy lub zmianę legislacyjną.

Najważniejszą kwestią zawartą w sześciostronicowym liście jest finansowanie infrastruktury, w szczególności dróg, autostrad i projektów komunikacji publicznej. Rząd zauważył, że szacowane koszty rozbudowy GO Transit wzdłuż linii Milton mogą kosztować ponad 6 miliardów dolarów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

“Zwracamy się do rządu federalnego, aby zobowiązał się do pokrycia co najmniej połowy kosztów kapitałowych rozbudowy tej ważnej linii, która będzie służyć milionom ludzi w regionach Peel i Halton” – napisał premier.

“Zwracamy się również do rządu federalnego, aby uszanował swoje zobowiązanie do bycia prawdziwym partnerem, finansując 40 procent kosztów kapitałowych cztery priorytetowe projekty metra w naszej umowie z 2021 r. Koszty tych projektów wzrosły z powodu inflacji stworzonej przez rząd federalny. Sprawiedliwą rzeczą będzie pomóc, przezywciężyć te nowe presje”.

Prowincja  wezwała rząd federalny do zezwolenia na realizację sztandarowego projektu autostrady 413 bez konieczności przeprowadzania ocen środowiskowych.

“Tam, gdzie ma zastosowanie jurysdykcja federalna, Ontario oczekuje, że rząd federalny zapewni, że jego ustawodawstwo i przepisy pomogą szybciej budować nowe drogi, autostrady i projekty transportu publicznego, zamiast spowalniać   budowę tych bardzo potrzebnych projektów” – napisał premier.

Rząd Forda zwrócił się do sądów o stwierdzenie nieważności ustawy o ocenach oddziaływania na środowisko, która dotyczy oddziaływania na środowisko w przypadku projektów infrastrukturalnych. Opinia sądu, która nie ma mocy prawnej, uznała, że ustawa jest niezgodna z konstytucją, ponieważ wpływa na elementy podlegające przepisom prowincyjnym.

W 2021 r. rząd federalny stwierdził, że autostrada 413 podlega ustawie o ocenie oddziaływania środowiskowego.

Ford powtórzył też swoje wezwanie do anulowania lub zawieszenia podatku węglowego.

W swoim liście premier wezwał Trudeau nie tylko do wyeliminowania podatku węglowego, ale także do wyeliminowania podatku od wszystkich paliw do ogrzewania domów.

“Rząd federalny powinien przynajmniej wykorzystać nadchodzący budżet, aby wstrzymać zbliżającą się podwyżkę podatku węglowego, co podniesie całkowity koszt podatku węglowego do 17,6 centów za litr benzyny”.

Inne kwestie obejmują:

  • Dorównaj zobowiązaniu Ontario w wysokości 1 miliarda dolarów do budowy dróg do regionu Pierścienia Ognia
  • Zapewnienie jasności co do tego, które projekty w Ontario kwalifikują się do federalnych ulg podatkowych na inwestycje w czystą energię
  • Zapewnienie funduszy na “priorytety infrastruktury krytycznej”, które pomogą prowincji zbudować więcej domów. Nie podano żadnych konkretnych przykładów.

Ontario ma przedstawić swój budżet 26 marca, podczas gdy rząd federalny zaplanował swój budżet na 16 kwietnia.