Pięć lat po legalizacji niemedycznej marihuany, Kanada doświadcza wzrostu jej używania wśród młodych dorosłych, a ponad jedna trzecia osób w tej grupie zgłosiła spożycie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

W krajowym badaniu dotyczącym konopi indyjskich z 2023 r., opublikowanym 18 marca, ponad jedna trzecia dorosłych Kanadyjczyków w grupach wiekowych od 18 do 24 lat (38,4 procent) i od 25 do 44 lat (34,5 procent) używała konopi indyjskich w poprzednim roku. Przekłada się to na około 5,3 miliona Kanadyjczyków w wieku od 18 do 44 lat, którzy z niej korzystają, zgodnie z danymi dotyczącymi populacji z 2023 roku.
StatCan odkrył również, że jedna na siedem osób dorosłych w wieku 45 lat i starszych (15,5 procent) zgłosiła używanie konopi indyjskich w poprzednim roku, co daje w sumie 2,7 miliona Kanadyjczyków.

“Młodsi Kanadyjczycy są dwa razy bardziej skłonni do używania konopi indyjskich niż starsi Kanadyjczycy” – stwierdzono w raporcie, dodając, że “częste używanie konopi indyjskich może być oznaką uzależnienia”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Badanie StatCan wykazało, że około 1,5 miliona dorosłych w wieku od 18 do 44 lat zgłosiło codzienne lub prawie codzienne używanie konopi indyjskich w ciągu ostatniego roku, w przeciwieństwie do 850 000 dorosłych w wieku 45 lat i starszych. Wśród dorosłych w wieku 45 lat i starszych, mężczyźni (6 procent) częściej używali konopi indyjskich codziennie niż kobiety (3,6 procent), podczas gdy wśród dorosłych poniżej 45 roku życia nie stwierdzono różnic między płciami.

Ustawa o konopiach indyjskich liberalnego rządu po raz pierwszy zezwoliła na legalną sprzedaż suszu konopi indyjskich, świeżej marihuany, oleju z konopi indyjskich, roślin konopi indyjskich i nasion konopi indyjskich w październiku 2018 roku. Rok później zostało to rozszerzone o ekstrakty z konopi indyjskich i artykuły spożywcze.

Powołując się na raport z czerwca 2023 r., StatCan stwierdził, że prawie trzech na czterech codziennych użytkowników konopi indyjskich (72,4 procent) doświadczyło upośledzenia kontroli lub uzależnienia od używania tej substancji.
Znalazło to również odzwierciedlenie w niedawnym artykule wskazującym na wzrost liczby dzieci odwiedzających izby przyjęć po legalizacji marihuany pięć lat temu. Artykuł został opublikowany w Canadian Medical Association Journal w październiku ubiegłego roku.
Wcześniejsze badanie przeprowadzone przez Statistics Canada wykazało znaczny wzrost sprzedaży w branży konopi indyjskich po tym, jak stała się ona legalna. Sektor wzrósł z 6,4 mld dol. w 2018 r. do 10,8 mld dol. w 2023 r.