Ukraińscy prawodawcy debatują nad ustawą , która może zadecydować o losie ich kraju w wojnie. Ustawa umożliwiłaby nabór do pół miliona nowych żołnierzy, zwiększając stan armii Ukrainy o połowę.

Wzrost ten oznacza 10 razy więcej nowych ludzi niż 12 brygad zebranych przez Ukrainę do kontrofensywy w 2023 r. i może umożliwić przełamanie rosyjskiego uścisku w południowych regionach, przecinając front na pół i zmuszając Kreml do negocjacji.

Ukraina może nie mieć wielkiego wyboru, ponieważ obecnie toczy wojnę na wyniszczenie, co zdaniem ekspertów faworyzuje stronę dysponującą większymi zasobami siły ludzkiej – Rosję. Wydaje się również prawdopodobne, że prezydent Rosji Władimir Putin po reelekcji skieruje na front więcej żołnierzy .

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Putin… planuje zmobilizować więcej mężczyzn po zakończeniu wyborów” – powiedział Al Jazeerze Tim Less, wykładowca w Centrum Geopolityki Uniwersytetu Cambridge.

„Między innymi zakazał wyjazdu z kraju mężczyznom w wieku poborowym i kandydowania w wyborach antywojennemu kandydatowi Borysowi Nadieżdinowi w obawie, że może to wywołać sprzeciw wobec wysiłków wojennych” – powiedział Less. „Wydaje się, że Putin doszedł do wniosku, że dalsza mobilizacja jest niezbędna, aby wykorzystać przewagę Rosji na polu bitwy, i że to właśnie zrobi”.

Ponieważ pomoc USA została zablokowana – być może na stałe – przez Republikanów w Kongresie, Putin mógł dojść do wniosku, że rok 2024 będzie jego rokiem wygrania wojny, co wyznacza moment kryzysu dla Ukrainy.

„To były dla nas dwa lata piekła” – powiedziała Inna Sovsun, która zasiada w Komisji Bezpieczeństwa, Obrony i Wywiadu Rady Najwyższej Ukrainy, gdzie omawiana jest ustawa.

Jej partner walczy na linii frontu od czasu inwazji Rosji, a ona wspiera gromadzenie większej liczby żołnierzy, ale tylko wtedy, gdy widać będzie koniec dla tych, którzy już służą.

„Są ludzie, którzy prowadzą normalne życie. Chcielibyśmy wiedzieć, że w przyszłości nadejdzie moment, kiedy zostanie zdemobilizowany i ktoś inny zajmie jego miejsce. Jest to przedmiotem gorącej debaty i w tej chwili nie ma odpowiedzi” – powiedziała Al Jazeerze.

Ukraina zmobilizowała mężczyzn w wieku powyżej 27 lat, kiedy 24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła inwazję na ten kraj na pełną skalę. Jednak tylko jedna trzecia z miliona mężczyzn i kobiet w mundurach pełni czynną służbę bojową, stawiając czoła, według szacunków Kijowa, 462 000 rosyjskich żołnierzy, a według Putina – 617 000.

Pozostała część personelu Ukrainy pełni role pomocnicze, w tym dziesiątki tysięcy oddelegowanych na obecnie spokojną północną granicę z Białorusią.

Po inwazji Rosji młodzi mężczyźni spieszyli się, aby zapisać się na studia doktoranckie w prywatnych szkołach wyższych, a liczba małżeństw zawieranych z kobietami z niewielkimi niepełnosprawnościami wzrosła. Komisja zamknie te i inne zwolnienia.

Rada Najwyższa przyjęła już wiosną 2023 roku ustawę obniżającą wiek poboru do wojska z 27 do 25 lat.

Zełenski jej nie podpisał, a w zeszłym miesiącu odwołał Załużnego – uważa się, że częściowo z powodu tego sporu.

„To, co faktycznie robi Zełenski, to próba pozyskania większej ilości broni z Zachodu, co postrzega albo jako alternatywę dla mobilizacji, albo warunek wstępny, pozwalając jednocześnie swojemu nowemu naczelnemu dowódcy Oleksandrowi Syrskiemu ocenić sytuację ” – uważa Less.

 

za Al Jazeera