Partie prawicowe rzeczywiscie zmieniaja klimat w Europie, a w Niemczech są powodem do zmartwienia lewicowej sceny politycznej. Można to było usłyszeć 8-go marca br. w Bukareszcie na kongresie Europejskiej Partii Ludowej, kiedy to z ust przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen padły takie słowa: „Nazwy (tych partii – przyp. mój) mogą się różnić, ale cel mają wspólny: chcą podeptać nasze wartości i zniszczyć naszą Europę.”

A poniżej – nazwy i program tych partii, których tak boi się pani von der Leyen:

Alternatywa dla Niemiec – AfD – powstała w 2013, jest uważana za „partię sprzeciwu”. Od 2017 roku zasiada w Bundestagu, jest już także obecna w 15 z 16 parlamentów landowych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dąży do stworzenia innych Niemiec, w których po wyborach ma zostać odwołany rząd federalny; część członkow tej partii chce reorganizacji państwa konstytucyjnego, innego podziału wladzy

AfD – jest przeciwnikiem unijnej polityki energetycznej i klimatycznej. Niewykluczone, że właśnie to jest jednym z powodów rekordowego wzrostu jej poparcia. Obecnie znajduje się na drugim miejscu z 21 % poparcia (po CDU/CSU -27 %). Szczególnie landy byłej NRD updobały sobie tą partię – Saksonia 34% , Turyngia 33,3%., Brandenburgia 29,8 %. Zyskuje również na popularności w byłych zachodnioniemieckich landach – Hesji i Bawarii i jest akceptowana wszędzie przez znacznie większą liczbę wyborców, co jest wstrząsem dla niemieckiej sceny politycznej..

W państwowych mediach pojawiają się obawy, że tam, gdzie AfD zdobędzie kontrolę nad władzą wykonawczą, może mianować urzędników, którzy zostaną na stałe – na przykład w policji, w szkołach, w urzędzie pracy, w urzędzie ds. cudzoziemców, w prokuraturze. Konsekwencje tego są ogromne nie tylko dla Niemiec, ale także dla Unii Europejskiej. Jeśli partii uda się utrzymać dalej taką dynamikę, to prawdopodobnie osiągnie dobry wynik w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 r.

A oto program Alternatywy dla Niemiec – w skrócie: AfD chce znieść przepisy antydyskryminacyjne, zakazać małżeństwa dla gejów i lesbijek (złożyła juz w tej sprawie wniosek w Bundestagu) uznaje takie małżeństwa za “czerwono-zielony projekt ideologiczny”, prowadzący do „wymierania własnego narodu”, sprzeciwia się genderyzacji życia publicznego. Jest przeciwna równemu statusowi „tęczowych rodzin”. Przy okazji wyborów parlamentarnych w 2021 w Saksonii-Anhalt – AfD tak się wyraziła na temat rodziny: : “Tradycyjna rodzina składająca się z ojca, matki i, jeśli to możliwe, kilkorga dzieci jest naczelną zasadą naszej polityki rodzinnej. To, co jest trywializowane jako tęczowa rodzina lub rodzina patchworkowa – jest w rzeczywistości często niczym więcej niż wynikiem nieudanej próby zbudowania normalnej rodziny”. Za ustanowioną przez premiera Węgier Orbana ustawę anty-LGTB – partia jest gotowa przyznać mu “nagrodę w dziedzinie praw człowieka” i wyraża poparcie dla jego zakazu dla „wczesnej seksualizacji” i „homo-propadandy”.

Poza tym Alternatywa dla Niemiec wzywa do „kontrolowanego rozwiązania” „apodyktycznej UE”. A nawet chce iść w ślady Wielkiej Brytanii i opuścić UE. (dexit). Jeżeli AfD dojdzie do władzy to opowie się za referendum w sprawie wyjścia z UE na podstawie znanego już modelu brexitu. Przewodnicząca AfD – Alice Weidel mówiła o tym wprost w wywiadzie dla “Financial Times” w Londynie.

W związku ze sprzeciwem AfD wobec przyjmowania imigrantów z państw arabskich oraz mocnych akcentów antyislamskich – Konferencja Episkopatu Niemiec ogłosiła (luty 24) dokument pod nazwą „Etniczny nacjonalizm i chrześcijaństwo są nie do pogodzenia”. Stwierdzono w nim m.in., że „wierni Kościoła katolickiego nie mogą głosować na prawicowe ugrupowanie AfD”. Przewodniczący niemieckiego Episkopatu biskup Georg Bätzing powiedział: Uważamy, że ta partia jest niewybieralna dla chrześcijan”. Przy okazji ciekawostka: za to – jego zdaniem seks par homoseksualnych nie jest dla chrześcijan grzechem, tu nie ma przeciwwskazań ewentualnego głosowania na nich, a homoseksualizm wśród kapłanów – nie jest powodem do odebrania im prawa do wykonywania kapłaństwa: do tego „trzeba przekonać jeszcze Watykan” stwierdził ten „katolicki” biskup….

W związku z hasłami programowymi AfD – Saksoński Urząd Ochrony Konstytucji wydał „wyrok” na partię: “Nie ma już żadnych wątpliwości co do prawicowo-ekstremistycznej orientacji AfD w Saksonii”, powiedział na początku grudnia 2023 r. Dirk-Martin Christian, przewodniczący tego urzędu.

Z polską partią prawicową (PiS, Solidarna Polska) jednoczą AfD akcenty antyislamskie, sprzeciwianie się przyjmowaniu uchodźców zwłaszcza ze świata arabskiego, niezgoda na narzucanie państwom narodowym przyjmowania ideologii LGTB, rozumienie funkcji rodziny i troska o interesy własnego kraju (- ale wobec UE jest Polska mniej krytyczna, w każdym razie nie idzie tak daleko jak AfD , domaga sie „tylko” reform). Sprzeczne z programem PiS – i z polską racją stanu jest to, że AfD jest zdecydowanie prorosyjska, przeciwna sankcjom wobec Rosji i zajmuje prorosyjską pozycję w kwestii wojny na Ukrainie, promuje (w Niemczech) stanowisko Kremla. Dotyczy to przede wszystkim wschodnioniemieckich szeregów partii. I nawet jeśli PiS ma też cechy formacji narodowo-konserwatywnej – jest AfD zasadniczo czymś innym niż PiS..

O tym, że Niemcom nie wystarczają dotychczasowe programy starych partii o charakterze nielewicowym – świadczy powstanie całkiem nowej formacji partyjnej, To zmienia jeszcze bardziej niemiecki pejzaż polityczny. Ta nowopowstała partia o wiele obiecującej nazwie „Unia Wartości” (Werteunion) wywodzi się ze środowiska niemieckiej chadecji. Chce wypełnić pustkę pomiędzy konserwatywnymi partiami związkowymi CDU/CSU i radykalnie prawicową partią Alternatywa dla Niemiec (AfD). Jej przewodniczącym jest 61-letni Hans-Georg Maaßen, były przewodniczący Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji. W czasie rządów Angeli Merkel przez sześć lat stał na jego czele, ale stracił tę pozycję, bo publicznie kwestionował rzetelność niemieckich mediów i krytykował Angelę Merkel. Został uznany za prawicowego ekstremistę i stał się obiektem obserwacji kontrwywiadu. Partia zostala utworzona 17-go lutego 2024. Jej program to: ojciec, matka, dzieci” – jako podstawowy filar społeczeństwa. Takie stanowisko zajmuje obecnie również Kościół katolicki. Unia Wartości głosi konieczność powrotu Europy i Niemiec do chrześcijańskich korzeni, odrzuca “zideologizowanie edukacji”. Dzieci powinny być “chronione przed wczesną seksualizacją i ideologią gender”. Szczególnie w tym, ale także w innych obszarach, dobór słów używanych przez Werteunion jest podobny do tego stosowanego przez AfD. Unia Wartości wzywa do “zakazu wczesnej seksualizacji w żłobkach, przedszkolach i szkołach oraz do zaprzestania mącenia dzieciom w głowie, jeżeli chodzi o ich tożsamość seksualną”, Woła o zakaz “języka gender i ideologii gender” w instytucjach państwowych, szkołach i środkach publicznych. Jest przeciwna niekontrolowanej migracji, opowiada sie za wycofaniem się państwa z życia obywateli. Unia Wartości zamierza we wrześniu tego roku wystartować w wyborach lokalnych w Brandenburgii, Saksonii i Turyngii.

Miejscem utworzenia taj partii byl Bonn, nie Berlin. Jej szef Hans-Georg. Maassen tak to wyjaśnił: „Zebraliśmy się w pobliżu Bonn (Remagen am Rhein), ponieważ Unia Wartości chce budować na Republice Bońskiej. Chcemy po prostu powrócić do przeszłości. Przyszłość może być związana z wartościami tylko wtedy, gdy wykorzystamy wartości, które w przeszłości uczyniły starą Republikę Federalną silną, które uczyniły starą CDU silną, jako sposób na przezwyciężenie problemów dnia dzisiejszego, a przede wszystkim jutra”.

Obok tych dwóch, przedstawionych tu „młodych” partii istnieją jeszcze w Niemczech dwie „stare „ Chrzescijańska Partia Demokratyczna” CDU i Chrześcijańska partia socjalistyczna CSU, ale ponieważ są one wszystkim znane – i tylko z nazwy „chrześcijańskie” – pozwolę sobie ich nie nie komentować.

Bibliografia:

https://www.rp.pl/polityka/art39740301-poczatek-konca-stabilizacji-w-nie

https://www.sueddeutsche.de/politik/parteien-bonn-werteunion-ist-partei-luecke-zwischen-union-und-afd-fuellen-dpa.urn-newsml-dpa-com-20090101-240216-99-17600

https://www.t-online.de/nachrichten/deutschland/innenpolitik/id_100346566/hans-georg-maassen-das-fordert-die-werteunion.html

https://www.sueddeutsche.de/politik/parteien-bonn-werteunion-ist-partei-luecke-zwischen-union-und-afd-fuellen-dpa.urn-newsml-dpa-com-20090101-240216-99-17600

https://www.dw.com/pl/nowe-partie-w-niemczech-jak-w-republice-weimarskiej/a-68066325

https://www.domradio.de/artikel/wie-christlich-ist-sie-diskussion-um-die-werteunion

https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/w-niemczech-powstala-nowa-partia-prawicowa-liderem-kontrowersyjna-postac,806407.html

https://www.domradio.de/artikel/wie-christlich-ist-sie-diskussion-um-die-werteunion