W poniedziałek wieczorem Izba Gmin przyjęła złagodzony wniosek Nowych Demokratów, który nie wzywa już rządu federalnego do oficjalnego uznania państwowości Palestyny jak przewidywał pierwotny projekt.

Łagodząc pierwotny język wniosku, rezolucja wzywa jedynie rząd do podjęcia działań na rzecz „ustanowienia państwa Palestyna w ramach wynegocjowanego rozwiązania dwupaństwowego”.

Głosowanie nad niewiążącym wnioskiem – początkowo zaplanowane na około 19:30 czasu wschodniego – wywołało zamieszanie wśród parlamentarzystów. Późnym wieczorem liberałowie przystąpili do zmiany wniosku, zastępując klauzule przewidujące uznanie i nawiązujące do ludobójstwa – które rozgniewały niektóre społeczności żydowskie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Inne poprawki obejmowały nazywanie Hamasu „organizacją terrorystyczną”, potwierdzenie, że Izrael ma prawo do obrony i żądanie, aby Hamas uwolnił wszystkich zakładników i złożył broń.

Odpowiadając na pytanie posła konserwatywnego Michaela Chonga, minister spraw zagranicznych Mélanie Joly stwierdziła, że ​​istnieją pewne problemy związane z niewiążącym wnioskiem złożonym przez NDP, który oficjalnie uznałby państwowość palestyńską.

Zmieniony wniosek wzywa także do zaprzestania dalszych transferów broni do Izraela (zamiast żądania zawieszenia wszelkiej sprzedaży sprzętu wojskowego do Izraela) i wzmożenia wysiłków na rzecz powstrzymania nielegalnego handlu bronią, w tym dla Hamasu.

Poprawki zostały złożone przy poparciu NDP po kilku dyskusjach za kulisami.

Źródło poinformowało Radio-Canada, że ​​liberałowie argumentowali, iż w czasie nasilających się protestów społecznych należy obniżyć temperaturę polityczną oraz że natychmiastowe uznanie państwowości palestyńskiej rodzi pytania o granice i sprawi, że Kanada nie będzie podążać za resztą krajów G7.

Po głosowaniu minister spraw zagranicznych Mélanie Joly powiedziała, że ​​parlamentarzystom udało się  znaleźć „wspólną płaszczyznę” w sprawie sytuacji, którą „Kanadyjczycy są bardzo zaniepokojeni”.

„Dlatego ważne było osiągnięcie szerokiego konsensusu i współpraca z wieloma parlamentarzystami, aby mieć pewność, że wysyłamy światu ważny sygnał” – stwierdziła.

Liberalni parlamentarzyści Anthony Housefather, Ben Carr i Marco Mendecino głosowali przeciwko wnioskowi.

Lider NDP Jagmeet Singh napisał w poście w mediach społecznościowych, że jego partia „zmusiła liberałów” do zaprzestania sprzedaży broni izraelskiemu rządowi, do wsparcia zarówno Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), jak i Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTK) oraz do nałożenia sankcji na ekstremistycznych osadników.

„Wszyscy posłowie konserwatystów i niektórzy liberałowie próbowali to zablokować – nie udało im się” – napisał Singh na X,

Odpowiadając na pytanie posłanki Bloku Québécois, Lindsay Mathyssen z NDP stwierdziła, że ​​ona i członkowie jej społeczności są „sfrustrowani”, że rząd „wydaje się chcieć byćpo obu stronach tego konfliktu.

 

 

za Canadian Press