Bank of Canada wychodzi z fazy badań nad cyfrową walutą banku centralnego i przechodzi do fazy opracowania wdrożenia, zapowiedział jego gubernator 12 grudnia, rozpoczynając w 2023 roku publiczne konsultacje w tej sprawie.

„Myślę, że z biegiem czasu można sobie wyobrazić, że w gospodarce bardziej cyfrowej sensowne może być danie Kanadyjczykom możliwości przechowywania pieniędzy banku centralnego w formacie cyfrowym. Dlatego upewniamy się, że jesteśmy gotowi” – ​​powiedział Tiff Macklem, gubernator Bank of Canada (BoC) na forum Rady Biznesu Kolumbii Brytyjskiej.

Macklem powiedział, że decyzja o przyjęciu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) nie będzie pochodzić od BoC, ale od Parlamentu.

Gubernator wyjaśnił niektóre czynniki, które mogą doprowadzić do przyjęcia przez Kanadę cyfrowej waluty, w tym gwałtowny spadek popytu na fizyczne banknoty.

Innym czynnikiem byłoby szerokie zastosowanie stabilnej monety sektora prywatnego, która nie jest denominowana w dolarach kanadyjskich.

Macklem powiedział, że te scenariusze mogą doprowadzić do utraty przez Kanadę suwerenności monetarnej.

„Żeby było jasne, popyt na banknoty nadal rośnie. Nie rośnie tak szybko, jak nominalny PKB, ale nadal rośnie. Na pewno się gwałtownie nie spadnie” – dodał Macklem.

Macklem skrytykował inne formy kryptowalut, mówiąc, że są „niesamowicie niestabilne” i „niezbyt dobrze zachowują wartość”; „Większość działań związanych z kryptowalutami to w dużej mierze inwestycje spekulacyjne” –

Strona internetowa Banku Kanady mówi , że gdyby wydano CBDC, „osoby fizyczne i firmy mogłyby ich używać do płacenia za produkty lub usługi za pomocą telefonu komórkowego lub specjalnej karty lub urządzenia”.

za Epoch Times