Lider Partii Konserwatywnej Pierre Poilievre chce w tym tygodniu obalić rząd, jeśli ten odmówi anulowania planowanej podwyżki podatku węglowego o 15 dolarów za tonę, która ma nastąpić 1 kwietnia.

“Dzisiaj ogłaszam, że daję Trudeau ostatnią szansę na przyspieszenie podwyżki. Ostatnia szansa i jeszcze tylko jeden dzień” – powiedział Poilievre w przemówieniu do swojego klubu w środę.

“Zapowiadam, że jeśli Trudeau nie ogłosi dziś końca nadchodzących podwyżek podatków na żywność, gaz i ogrzewanie, to złożymy wniosek o wotum nieufności dla premiera” – powiedział.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wniosek ten ma na celu zwrócenie się do posłów o głosowanie nad tym, czy mają zaufanie do obecnego rządu. W przypadku przegranej w głosowaniu rząd musi podać się do dymisji i rozwiązania parlamentu, co wymusiłoby przeprowadzenie wyborów powszechnych.

Poilievre już powiedział, że spodziewa się, że następne wybory skupią się na podatku węglowym.

Premier Justin Trudeau oświadczył już, że nie zamierza wycofać się z podwyżki podatku węglowego, która ma podnieść ceny benzyny o 3 centy za litr.

Wniosek o wotum zaufania ma być przedmiotem debaty w czwartek, a głosowanie zaplanowano jeszcze tego samego dnia.
Jest mało prawdopodobne, aby wniosek przeszedł, biorąc pod uwagę, że Liberałowie i Nowi Demokraci mają porozumienie, które ma na celu utrzymanie mniejszościowego rządu Trudeau u władzy do czerwca 2025 r.

Konserwatyści mają jednak nadzieję, że niektórzy liberalni posłowie, zwłaszcza ci z prowincji atlantyckich, przyłączą się do ich apelu.