Po raz pierwszy statek kosmiczny wystartował ze stewardesą na pokładzie, ale podczas lotu nie będzie serwowania napojów.

Marina Wasilewska, która służyła również jako instruktor pilotażu w Belavia Airlines w swojej ojczyźnie na Białorusi, zamieniła swój mundur na rosyjski kombinezon ciśnieniowy Sokół, stając się pierwszą Białorusinką, która poleciała w kosmos. W sobotę (23 marca) wystartowała na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz MS-25 z kosmonautą Olegiem Nowickim z Roskosmosu i astronautką NASA Tracy Caldwell Dyson z misją na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

– “To dla mnie wielki zaszczyt i wielka odpowiedzialność być w tej niewiarygodnej misji” – powiedziała Wasilewska przed udaniem się na platformę startową. “To jest nasz narodowy projekt. To wielki zaszczyt. Jestem bardzo dumna, że mogę reprezentować naszą republikę”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Trzej członkowie załogi opuścili stanowisko 31/6 w kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie o 8:36 EDT (1236 GMT lub 16:36 czasu lokalnego) na szczycie rakiety Sojuz-2.1a. Była to ich druga próba wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną po tym, jak ostrzeżenie o niskim napięciu z urządzenia wsparcia naziemnego zatrzymało odliczanie w czwartek.

Po dziewięciu minutach lotu mała figurka “Sharika”, czarno-białego szczeniaka z kreskówki z czasów radzieckich “Kociak o imieniu Hau”, zaczęła unosić się w stanie nieważkości.

Zabawka, czyli “wskaźnik zerowej grawitacji”, sygnalizowała, że Nowicki, Dyson i Wasilewska weszli na orbitę okołoziemską. Sojuz był teraz na trajektorii autonomicznego dokowania do stacji po 34-krotnym okrążeniu planety. Oba statki kosmiczne mają połączyć się ze sobą za pomocą rosyjskiego węzła Prichal o godzinie 11:09 EDT (1509 GMT) w poniedziałek.

Po wejściu na pokład stacji Novitsky, Dyson i Wasilewska zostaną powitani przez dowódcę Ekspedycji 70 Olega Kononenko oraz kosmonautów Nikołaja Chuba i Aleksandra Grebenkina z Roskosmosu oraz astronautów NASA Loral O’Hara, Matthew Dominick i Jeanette Epps. Dyson dołączy do załogi rezydenta, służąc jako inżynier pokładowy, w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Novitskiy i Wasilewska pozostaną na pokładzie stacji przez około 12 dni, po czym wrócą na Ziemię z O’Harą na pokładzie Sojuza MS-24. Cała trójka opuści orbitalne laboratorium i wyląduje na stepie Kazachstanu 6 kwietnia.

Aby umożliwić Wasilewskiej krótką wizytę jako uczestnika lotu kosmicznego, Kononenko i Czub pozostaną na stacji przez kolejne sześć miesięcy. Po rocznym pobycie we wrześniu wrócą do domu z Dysonem na pokładzie Sojuza MS-25.

33-letnia Wasilewska została wybrana do lotu przez Białoruską Akademię Nauk i Białoruską Agencję Kosmiczną w ogólnokrajowym konkursie. Była jedną z sześciu finalistek z puli ponad 3000 kandydatek i ostatecznie została wybrana spośród innej stewardesy, dwóch naukowców i dwóch lekarzy. Anastazja Lenkowa, 28-letnia chirurg dziecięcy, została mianowana zastępcą Wasilewskiej.

Przed służbą w samolotach Boeing i Embraer dla Belavii, Wasilewska poświęciła 15 lat na rywalizację jako profesjonalna tancerka.

52-letni Nowicki odbywa swój czwarty lot na stację kosmiczną jako dowódca Sojuza MS-25. Emerytowany podpułkownik Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej, wcześniej spędził w kosmosie ponad 531 dni podczas  trzech   misji w 2013, 2017 i 2021 roku. W 2006 roku wstąpił do rosyjskiego korpusu kosmonautów.

54-letnia Dyson jest na swojej trzeciej misji na stację kosmiczną po wizycie promu kosmicznego w 2007 roku i długotrwałym pobycie w 2010 roku. W kosmosie spędziła już ponad 188 dni. Dyson, chemik z doktoratem z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, dołączyła do NASA z 17. z grupą astronautów w 1998 roku.

MS-25 jest 71. rosyjskim Sojuzem, który został wystrzelony na Międzynarodową Stację Kosmiczną od 2000 roku i 154. od 1967 roku.

 

za msn.com