Ford Motor Co. opóźni rozpoczęcie produkcji pojazdów elektrycznych w swojej fabryce w Oakville w Ontario o dwa lata, co może mieć wpływ na tysiące miejsc pracy.

Amerykański producent samochodów planował rozpocząć produkcję w kanadyjskiej fabryce, która zatrudnia 2700 pracowników, w 2025 r. ale przesuwa ten termin na 2027 r.

W ubiegłym roku Ford ogłosił plany wydania 1,8 miliarda dolarów na przekształcenie zakładu montażowego w Oakville w centrum produkcji pojazdów elektrycznych, w tym montażu pojazdów oraz produkcji akumulatorów.

Prace nad remontem fabryki rozpoczną się zgodnie z planem w drugim kwartale tego roku, ale wprowadzenie na rynek nowych,   pojazdów elektrycznych nastąpi dopiero w 2027 roku.

Opóźnienie da rynkowi konsumenckiemu więcej czasu na rozwój, twierdzi firma, i umożliwi dalszy rozwój technologii akumulatorów do pojazdów elektrycznych.

Część pracowników pozostanie na miejscu podczas transformacji zakładu, ale nastąpią też zwolnienia, powiedział w czwartek rzecznik Forda, Said Deep.

Zauważył, że pracownicy są uprawnieni do świadczeń z tytułu zabezpieczenia dochodu na okres zależny od stażu pracy.

Firma podała, że ​​będzie współpracować ze związkami Unifor, które reprezentują 3200 pracowników, aby złagodzić wpływ opóźnienia na załogę.

 

Przewodnicząca związku  Lana Payne wyraziła ogromne rozczarowanie decyzją. Payne powiedziała w wywiadzie, że rozumie, że przejście na pojazdy elektryczne nie jest łatwe, „ale to nie zmienia rzeczywistości, z którą borykają się dziś tysiące pracowników, a która wiąże się z dużą niepewnością i opóźnieniami w produkcji pojazdów elektrycznych przez wielu lat.”

Payne dodał, że związek robi wszystko, co w jego mocy, aby „nakłonić firmę do dotrzymania obietnic złożonych  członkom

„Cenimy naszych kanadyjskich kolegów z zespołu i doceniamy, że to opóźnienie będzie miało wpływ na ten wspaniały zespół” – powiedział w oświadczeniu prezes i dyrektor generalny Forda Jim Farley.

„Jesteśmy w pełni zaangażowani w produkcję w Kanadzie i wierzymy, że ta decyzja pomoże nam zbudować  rozwijający się biznes w dłuższej perspektywie”.

Zakład w Oakville obejmuje trzy warsztaty blacharskie, jeden budynek lakierniczy i jeden montażowy.

Ford powiedział, że planowane zmiany w zakładzie obejmują nową fabrykę akumulatorów, w której pracownicy będą montować części wyprodukowane w zakładach Forda w USA w zestawy akumulatorów, które następnie będą instalowane w pojazdach montowanych na miejscu.

Plany wydatków firmy zostały po raz pierwszy ogłoszone w 2020 roku w ramach negocjacji związkowych, a pracownicy starali się o długoterminowe zobowiązania produkcyjne. Producenci samochodów z Detroit Three ostatecznie zgodzili się na inwestycje w działalność w Kanadzie w porozumieniu z rządami Ontario i federalnymi w sprawie wydatków.

Obydwa rządy zgodziły się przeznaczyć po 295 milionów dolarów każdy na zabezpieczenie inwestycji Forda.