Kanadyjska agencja szpiegostwa elektronicznego uzyskała „istotne” dane wywiadowcze dotyczące „dystrybucji środków” przez podmiot zagraniczny wkrótce po wyborach w 2021 r. – wynika z dochodzenia w sprawie ingerencji, które odbyło się 4 kwietnia.

Organizacja ds. bezpieczeństwa komunikacji (CSE) jest odpowiedzialna za gromadzenie danych wywiadowczych (SIGINT) i zasadniczo nie może zbierać informacji wywiadowczych na temat Kanadyjczyków ani Kanady. Informacje przedstawione dochodzeniu sugerują, że udało mu się przechwycić lub włamać się do komunikacji zagranicznej w celu uzyskania informacji o ingerencji w wybory.

W podsumowaniu wywiadu komisji z kadrą kierowniczą CSE stwierdzono, że „najważniejsze informacje zebrane przez CSE w związku z wyborami w 2019 i 2021 r. uzyskano wkrótce po wyborach w 2021 r.”.

Zastępca szefa SIGINT Alia Tayyeb zeznał, że „znaczenie wywiadu było oczywiste”. Natychmiast udostępniono je Ministrowi Obrony Narodowej, RCMP, Kanadyjskiej Służbie Wywiadu Bezpieczeństwa (CSIS) i grupie zadaniowej ds. uczciwości wyborów, a także partnerom wywiadowczym z Australii, Nowej Zelandii, USA i Wielkiej Brytanii

Chociaż zebrane dane wywiadowcze miały charakter zagraniczny, zawierały nazwiska zaangażowanych Kanadyjczyków. Są one maskowane, gdy CSE udostępnia swoje produkty agencjom zewnętrznym ze względów prawnych i dotyczących prywatności związanych z jej mandatem. Jednak inne agencje mogą zażądać ujawnienia tożsamości w celu kontynuowania dochodzenia.

W podsumowaniu wywiadu podano, że CSIS i RCMP otrzymały nazwiska Kanadyjczyków wymienionych w raporcie. CSE twierdzi, że nie wie, jakie działania podjęły w odpowiedzi agencje bezpieczeństwa ani „czy faktycznie miała miejsce dystrybucja środków opisana w raporcie wywiadu”.

Były zastępca szefa CSE Dan Rogers, obecnie zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego i wywiadu, zeznawał podczas dochodzenia w dniu 4 kwietnia. Zapytany o tę kwestię, stwierdził, że nie może podać żadnych szczegółów.

W ostatnich miesiącach pojawiły się zarzuty, że chiński reżim rozdzielał fundusze wśród sieci preferowanych kandydatów w Kanadzie

Komisarz RCMP Michael Duheme powiedział podczas dochodzenia, że ​​jego oddział nie prowadził dochodzeń w sprawie zagranicznej ingerencji podczas wyborów w 2019 i 2021 r., ale niektóre zostały wszczęte po wyborach w 2021 r. Nie ujawnił, ile dochodzeń zostało rozpoczętych lub jest w toku.