Konserwatywny poseł do legislatury Kolumbii Brytyjskiej pyta, dlaczego pacjenci mogą palić metamfetaminę w szpitalach prowincji, podczas gdy jednocześnie pielęgniarki, które odmawiają przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19, są zwalniane.

Bruce Banman skomentował to w filmie z 4 kwietnia opublikowanym na X przez kandydata Partii Konserwatywnej BC Damona Scrase’a.
“Dowiedzieliśmy się, że można palić metamfetaminę w szpitalach, jest to dozwolone, ale jeśli odmówisz przyjęcia szczepionki, zostaniesz zwolniony” – powiedział Banman, odnosząc się do notatki, szpitala która nakazywała personelowi, aby nie zabierał narkotyków od pacjentów ani nie ingerował, jeśli   są one dostarczane pacjentom.

“Czy to jest zdrowe dla kogokolwiek?” – pytał Banman.

Komentarze pojawiły się po debacie w legislaturze prowincjonalnej 4 kwietnia, gdzie minister zdrowia Kolumbii Brytyjskiej Adrian Dix został zapytany o notatkę, która rzekomo nakazywała pielęgniarkom w północnym regionie zdrowia, aby nie zabierały narkotyków ani broni pacjentom.

Elenore Sturko z Partii Zjednoczonej zapytała premiera o to, czy bezpieczeństwo pielęgniarek w szpitalach  jest priorytetem?

“Pielęgniarki codziennie mierzą się z przemocą wywoływaną narkotykami, od celowego dmuchania w twarz dymem narkotykowym po kopanie, uderzanie, popychanie, a nawet dźganie nożem, podczas gdy podpalane są łazienki” – zauważyła  Sturko podczas sesji pytań.
Dix zwrócił uwagę, że wielu pacjentów boryka się z “poważnymi problemami zdrowotnymi – problemami ze zdrowiem psychicznym, uzależnieniami.

“Posiadanie i używanie substancji kontrolowanych jest zabronione dla wszystkich pacjentów na oddziałach ratunkowych, na każdym oddziale, na którym przebywają pacjenci poniżej 18 roku życia, na szpitalnych oddziałach psychiatrycznych i na szpitalnych oddziałach odwykowych” – powiedział. “To po prostu fakt. Posiadanie broni w szpitalach jest absolutnie zabronione”.

Dodał że w 2022 r. ministerstwo dodało 320 funkcjonariuszy ochrony, aby wesprzeć pracowników publicznej służby zdrowia.

“To absolutnie przerażające, że jesteśmy w sytuacji, kiedy  musimy mieć ochroniarzy w szpitalach, aby ludzie mogli iść do pracy i być bezpieczni” – stwierdziła Shirley Bond z Partii Zjednoczonej w odpowiedzi na komentarz ministra.

Lider konserwatystów John Rustad również skrytykował rządową politykę dekryminalizacji narkotyków.

Rustad powiedział, że Partia Konserwatywna Kolumbii Brytyjskiej “położy kres rozdawaniu narkotyków” i “dekryminalizacji”, mówiąc, że musi skłonić ludzi do leczenia i powrotu do zdrowia.

Lider Zjednoczonej Partii Kevin Falcon również skrytykował rządową politykę dekryminalizacji w filmie z 4 kwietnia opublikowanym na X.

Stwierdził, że pielęgniarki “nigdy nie powinny mieć do czynienia z ludźmi otwarcie zażywającymi narkotyki w szpitalnym łóżku”.

Pracownicy szpitali w Kolumbii Brytyjskiej nadal nie mogą wrócić do pracy, chyba że otrzymali szczepionkę przeciwko COVID-19.