Bank Kanady utrzymał w środę referencyjną stopę procentową na niezmienionym poziomie w związku z oznakami słabnącej inflacji, a urzędnicy przyznali, że obniżka stóp w czerwcu jest “w zasięgu możliwości”.

Stopa procentowa banku centralnego, która wpływa na oprocentowanie kluczowych produktów finansowych, takich jak kanadyjskie kredyty hipoteczne, pozostaje na poziomie 5,0 proc. już szósty raz z rzędu.

Gubernator Banku Kanady Tiff Macklem powiedział w środę, że ostatnie dane dały bankowi centralnemu większą pewność, że “inflacja będzie  stopniowo spadać, nawet gdy aktywność gospodarcza się wzmocni”.

“Wszystkie nasze kluczowe wskaźniki inflacji poszły we właściwym kierunku” – powiedział dziennikarzom po decyzji w sprawie stóp procentowych.

Cykl zacieśniania stóp procentowych przez Bank Kanady rozpoczął się ponad dwa lata temu w celu ograniczenia najwyższego od dziesięcioleci poziomu inflacji. Od tego czasu roczna inflacja znacznie się ochłodziła, ostatnio w lutym wyniosła 2,8 proc.

Bank centralny zasygnalizował, że inflacja może ochładzać się szybciej niż wcześniej oczekiwano w zaktualizowanym raporcie dotyczącym polityki pieniężnej opublikowanym w środę. Chociaż prognoza ta nadal zakłada powrót inflacji do docelowego poziomu Banku w 2025 r. wynoszącego 2 proc., obecnie zakłada się schłodzenie inflacji do 2,2 proc. do końca 2024 r., w porównaniu z wcześniejszymi oczekiwaniami na poziomie 2,4 proc.

Preferowane przez Bank Kanady wskaźniki inflacji bazowej również zaczęły ostatnio słabnąć, oscylując w lutym powyżej trzech procent.

Tymczasem według najnowszych danych opublikowanych w środę, inflacja w Stanach Zjednoczonych wzrosła w marcu; trzeci miesiąc z rzędu była wyższa niż oczekiwano. Analitycy stwierdzili w środę, że może to wpłynąć na harmonogram obniżek stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną.

 

Bank zauważył, że inflacja cen mieszkań również pozostaje “bardzo podwyższona” dzięki rosnącym czynszom i kosztom kredytów hipotecznych. Oczekuje się, że inflacja cen żywności będzie się nadal ochładzać dzięki globalnym spadkom cen w sektorze rolnym, zgodnie z MPR.

Rosnące ceny domów związane z silnym popytem na rynku mieszkaniowym i nierozwiązanym ryzykiem geopolitycznym nadal grożą wzrostem inflacji w nadchodzących miesiącach.

Carolyn Rogers, starszy zastępca gubernatora  Banku Kanady, powiedziała dziennikarzom w środę, że Bank spodziewa się “pewnego wzrostu” wartości domów w tym roku, ale run, który spowodowałby przyspieszenie wzrostu cen powyżej prognoz banku centralnego, może wywrzeć “presję” na inflację.

“To jedno z zagrożeń. Nie  jedyne” – powiedziała.