Rząd federalny ogłosił szereg środków mających na celu ułatwienie kupującym po raz pierwszy wejścia na rynek mieszkaniowy dzięki zmianom w Planie Nabywców Domów i amortyzacji niektórych kredytów hipotecznych.

Minister finansów Chrystia Freeland zaprezentowała zmiany w czwartek rano.”W obliczu niedoboru opcji mieszkaniowych oraz coraz wyższych czynszów i cen domów, wielu młodych Kanadyjczyków czuje, że marzenie o posiadaniu domu pozostaje tylko marzeniem” – powiedziała Freeland w Toronto.

“Nasz rząd to zmieni. Chcemy, aby posiadanie domu stało się rzeczywistością dla młodszych Kanadyjczyków”.

Wśród zmian jest zwiększenie limitów wypłat w ramach Home Buyers’ Plan, który pozwala Kanadyjczykom na pobranie pieniędzy z zarejestrowanego planu oszczędności emerytalnych (RRSP) w celu przeznaczenia ich na zaliczkę na pierwszy dom.

Od 16 kwietnia nabywcy domów będą mogli wypłacić ze swojego RRSP na zakup domu aż 60 000 dol., w porównaniu z poprzednim limitem 35 000 dol., .

Home Buyers’ Plan pozwala osobom fizycznym na dokonywanie wypłat bez konieczności spłacenia podatku z ich RRSP, o ile pieniądze zostaną wpłacone z powrotem na konto w ciągu 15 lat.

Freeland powiedziała, że Ottawa da teraz Kanadyjczykom pięć lat, zanim będą musieli  spłacać tę kwotę. Poprzednio okres ten wynosił dwa lata.

Ottawa zezwoli również na spłatę niektórych kredytów hipotecznych do 30 lat, aby miesięczne płatności były bardziej przystępne dla kupujących po raz pierwszy.
Od 1 sierpnia nabywcy domów po raz pierwszy, kupując nowo wybudowaną nieruchomość, będą mogli uzyskać ubezpieczony kredyt hipoteczny z 30-letnią amortyzacją. Posunięcie to ma na celu zmniejszenie obciążenia związanego z posiadaniem kredytu hipotecznego dla kupujących dom po raz pierwszy.

Rozciągnięcie amortyzacji do 30 lat z tradycyjnych 25 lat zmniejszy wielkość miesięcznych płatności, chociaż ogólna kwota odsetek płaconych przez cały okres kredytu hipotecznego może wzrosnąć.

Zmiany dotyczą  tylko ubezpieczonych kredytów hipotecznych,  nabywców, którzy wpłacą mniej niż 20 procent wartości domu jako zaliczkę lub na nieruchomości o wartości poniżej 1 miliona dolarów.

Kanadyjskie Stowarzyszenie Budowniczych Domów (CHBA), które wzywało do   przedłużenia amortyzacji kredytów hipotecznych, przyklasnęło czwartkowemu ogłoszeniu Freeland.

Dyrektor generalny Kevin Lee w komunikacie powiedział, że wydłużenie spłaty kredytów hipotecznych, a tym samym ułatwienie Kanadyjczykom zakwalifikowania się do sfinansowania pierwszego zakupu domu, pomoże zwiększyć tempo budowy mieszkań.

“Ten środek jest potrzebny teraz, aby pomóc zmienić sytuację na rynku i będzie potrzebny przez wiele lat, jeśli mamy pracować nad podwojeniem liczby rozpoczętych budów mieszkań. Problem jest prosty: jeśli kupujący nie mogą uzyskać kredytu hipotecznego na zakup domu, to budowniczowie nie mogą budować” – dodał.

Rząd federalny zasygnalizował również, że zmieni kanadyjską kartę kredytów hipotecznych, wprowadzoną w listopadowym jesiennym oświadczeniu ekonomicznym, aby zaoferować “stałą” ulgę amortyzacyjną właścicielom borykającym się z problemami.

“W stosownych przypadkach” kwalifikujący się właściciele domów będą mogli ubiegać się o przedłużoną amortyzację tak długo, jak będą jej potrzebować, aby ich miesięczne płatności były łatwiejsze do opanowania,  głosi komunikat Finance Canada. Nie podano, jakie kryteria musieliby spełnić właściciele domów, aby kwalifikować się do takiej ulgi.

Freeland powiedziała również w czwartek, że do tej pory w całej Kanadzie otwarto ponad 750 000  kont oszczędnościowych na pierwszy dom (FHSA), mniej więcej rok po wprowadzeniu tego narzędzia oszczędnościowego.  FHSA pozwala Kanadyjczykom odłożyć do 40 000 dol. bez podatku na poczet zaliczki na dom, a podatek nie musi być zwracany.