Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba uważa, za ​​realny  scenariusz, w którym rozmieszczone w Polsce systemy obrony powietrznej Patriot objęłyby zachodnie regiony Ukrainy.

Kuleba został zapytany czy możliwy jest scenariusz wykorzystania amerykańskich systemów obrony powietrznej w Polsce do osłony nieba nad zachodnią Ukrainą.

„Teraz jest to realistyczne. Tak naprawdę uchroniłoby to kraje NATO przed atakami dronów lub rakiet na ich terytorium” – odpowiedział.

Kuleba zauważył, że obecnie w negocjacjach z partnerami, którzy mogliby udostępnić Ukrainie systemy obrony powietrznej, rozważane są bardzo odmienne rozwiązania.

„Kiedy siedzimy za zamkniętymi drzwiami, mówię wszystkim naszym partnerom: drodzy przyjaciele, cokolwiek chcecie wydzierżawić, wydzierżawijmy, jeśli chcecie, żeby to obejmowało waszą granicę, to obejmie waszą granicę, ale dajcie to nam” – dodał.

W sobotę 13 kwietnia Niemcy ogłosiły przekazanie Ukrainie dodatkowego systemu Patriot. Ponadto trwają negocjacje w sprawie otrzymania dodatkowego systemu IRIS-T.

Jednak do całkowitego zablokowania ukraińskiego nieba przed rosyjskimi dronami i rakietami potrzeba 25 systemów Patriot, stwierdził wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski. Niedawno Kuleba powiedział, że Ukraina znalazła już na świecie 100 darmowych systemów Patriot, ale najpierw chce zdobyć 7 z nich.

Priorytetem Ukrainy jest nie tylko Patriot, ale także systemy Samp-T, które są w stanie zestrzelić także rakiety balistyczne. Na dzień dzisiejszy Ukraina prowadzi negocjacje w sprawie otrzymania dwóch baterii Patriot i jednej baterii Samp-T.