Tego lata na podwórkach i w domach w Ontario można spodziewać się więcej robaków, niż zwykle

Osy, mrówki i pluskwy  będą jeszcze bardziej wszechobecne w Ontario niż zwykle, ponieważ niezwykle ciepła zima niemal gwarantuje, że zobaczymy ich więcej.

Niektóre owady, takie jak pluskwy, rozmnażają się z powodu czynników społecznych, podczas gdy inne, takie jak biedronki, stonogi, rybiki srebrne i skorki, będą liczniejsze niż zwykle po prostu dlatego, że nie wymarły w chłodniejszych miesiącach.

Robaki mogą przedostać się do domów na opakowaniach. Żyjemy w epoce paczek, więc za każdym razem, gdy dostajesz karton, zwiększasz ryzyko przeniesienia szkodnika.

Na początku tego miesiąca Orkin Canada, wiodąca firma zajmująca się zwalczaniem insektów, stwierdziła, że ​​tego lata ich populacje  mogą być wyższe niż zwykle, bo wiele szkodników zimujących  przetrwało zimę, co oznacza, że ​​więcej będzie się rozmnażać i wytwarzać nowe.

Zima, która  jest naturalną formą zwalczania insektów, po prostu nie była wystarczająco mroźna, aby zmniejszyć populację.

Orkin zauważa znaczny wzrost liczby zgłoszeń dotyczących os i mrówek. Zimą padło ich niewystarczająca liczba, a latem był ogromny wzrost”. Są to szczególnie niepokojące szkodniki, ponieważ nie tylko mogą użądlić swoje ofiary (co jest szczególnie poważne w przypadku alergików), ale  mogą również zachowywać się znacznie bardziej agresywnie niż łagodniejsze zapylacze, takie jak trzmiele.

Orkin zaobserwował także wzrost liczby zgłoszeń dotyczących pluskiew.

To także problem społeczny i ekonomiczny, a pozbycie się pluskiew może kosztować dużo pieniędzy.

Chociaż wiele osób boi się stonóg, pająków i rybików cukrowych ze względu na ich nieestetyczny wygląd, Grafe twierdzi, że owady te są na ogół nieszkodliwe i nie są znane z agresywnego działania ani rozprzestrzeniania chorób. Inne takie jak kleszcze i komary – stanowią większe ryzyko dla zdrowia ludzi.

Kleszcze i komary są powszechne w południowym Ontario, a [tej zimy] było nieco cieplej  więc kleszcze i komary będą częściej wkraczać i rozprzestrzeniać się .

Ze względu na boreliozę i wirus Zachodniego Nilu najbardziej niepokoją nas kleszcze i komary”.

Według strony internetowej rządu kanadyjskiego w całym kraju rośnie liczba zachorowań na boreliozę przenoszoną przez kleszcze czarnonogie. W 2009 roku w Kanadzie potwierdzono 144 przypadki boreliozy. W 2023 roku zgłoszono 2544 przypadki.

Z drugiej strony, liczba przypadków wirusa Zachodniego Nilu nie wydaje się rosnąć. W 2022 r. w całej Kanadzie zgłoszono 47 przypadków, co nie równa się maksymalnej liczbie 2401 przypadków zgłoszonych w 2007 r.

Ludzie zarażeni boreliozą – która nie jest przenoszona przez wszystkie ani nawet większość kleszczy – zwykle doświadczają objawów grypopodobnych, takich jak bóle głowy, bóle ciała, niska gorączka, dreszcze i zmęczenie.

Objawy wirusa Zachodniego Nilu mogą wahać się od łagodnych, takich jak bóle ciała, do poważniejszych, takich jak silny ból głowy  wysoka gorączka, sztywność karku, nudności i wymioty, senność i dezorientacja.

Osoby z cięższymi przypadkami Zachodniego Nilu mogą również doświadczyć skutków neurologicznych, jak mgła mózgowa, przypominająca obraz zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Chociaż boreliozę można leczyć antybiotykami, na Zachodni Nil nie ma lekarstwa.