Premier Justin Trudeau spotkał się w sobotę z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w bazie kanadyjskich sił zbrojnych Esquimalt w Kolumbii Brytyjskiej.

Premier i Prezydent potwierdzili swoje niezachwiane poparcie dla Ukrainy ponad dwa lata po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Omówili sposoby dalszego wspierania Ukrainy i wyrazili swoje poparcie dla prezydenta Zełenskiego i jego wysiłków dyplomatycznych na rzecz pokoju, zwłaszcza poprzez ukraińską formułę pokojową.

Przywódcy odnotowali wspólne zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa transatlantyckiego i omówili trwające przygotowania do nadchodzącego Szczytu Przywódców NATO w Waszyngtonie, który odbędzie się w lipcu. Rozmawiali także o potencjalnym wkładzie Kanady w bezpieczeństwo energetyczne Polski, w tym poprzez współpracę i handel w sektorach nuklearnym i wodorowym.

Obaj przywódcy omówili także możliwości i wyzwania w zakresie bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku oraz otrzymali odprawę na ten temat od Królewskiej Marynarki Wojennej Kanady.

Premier i Prezydent podkreślili silne więzi międzyludzkie między obydwoma krajami oraz ciągły wkład polskich Kanadyjczyków w tkankę narodową Kanady.

Premier Trudeau i prezydent Duda zgodzili się pozostać w regularnym kontakcie w sprawie tych i innych wspólnych priorytetów.