Honda Canada zbuduje fabrykę akumulatorów do pojazdów elektrycznych w pobliżu swojego zakładu produkcyjnego w Alliston w Ontario, gdzie planuje również produkować pojazdy w pełni elektryczne.

Agencja prasowa Canadian Press dowiedziała się, że rządy federalny i rząd Ontario ogłoszą to w tym tygodniu.

Premier Ontario Doug Ford powiedział w poniedziałek rano na konferencji Pierwszych Narodów, że w tym tygodniu zostanie ogłoszona nowa umowa, która, jego zdaniem, będzie dwukrotnie większa od umowy z Volkswagenem ogłoszonej w zeszłym roku.

Fabryka Hondy będzie trzecią fabryką akumulatorów do pojazdów elektrycznych w Ontario, podążając śladami Volkswagena i fabryki Stellantis LG w Windsorze, i chociaż te dwie transakcje wiązały się z wielomiliardowymi dotacjami do produkcji w celu konkurowania z fabryką Stanów Zjednoczonych Oczekuje się, że dotacje Hondy wynikające z ustawy o redukcji inflacji będą obejmować zobowiązania kapitałowe i ulgi podatkowe.

W ostatnim budżecie federalnej minister finansów Chrystii Freeland zapisano 10-procentową ulgę podatkową na inwestycje w łańcuchu dostaw pojazdów elektrycznych od kosztów budynków związanych z produkcją pojazdów elektrycznych, pod warunkiem że przedsiębiorstwo inwestuje w montaż, produkcję akumulatorów i produkcję  w Kanadzie.

To dodatek do istniejącej 30-procentowej ulgi podatkowej na inwestycje w produkcję czystych technologii od kosztów inwestycji w nowe maszyny i sprzęt.

Umowa Hondy obejmuje także dwóch kluczowych dostawców części do ich akumulatorów – katod i separatorów – a lokalizacje tych zakładów w innych częściach Ontario zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

Źródła podają, że do transakcji doszło po latach spotkań i dyskusji między kierownictwem Hondy a rządem Ontario.

Premier Justin Trudeau, premier Doug Ford i kierownictwo Hondy byli obecni w marcu 2022 r. w Alliston, kiedy japoński producent samochodów ogłosił, że w zakładzie rozpocznie się produkcja samochodów hybrydowych, przy wsparciu w wysokości 131,6 mln dolarów od każdego z dwóch szczebli rządu.

Minister rozwoju gospodarczego prowincji Ontario, Vic Fedeli, udał się tej jesieni do Japonii. Była to pierwsza z trzech wizyt, podczas których spotkał się z dyrektorami Hondy Motor na temat projektu. Wyżsi urzędnicy firmy w Japonii również trzykrotnie udali się do Toronto, aby spotkać się z urzędnikami rządowymi, w tym dwukrotnie z Fordem.