Premier Doug Ford ogłosił we wtorek, że począwszy od przyszłego roku Ontario będzie  budować autostradę 413.

„Autostrada 413 pomoże zaspokoić potrzeby naszej rozwijającej się prowincji jako korytarz , który utworzy tysiące dobrze płatnych związkowych stanowisk pracy na etapie budowy oraz uczyni życie łatwiejszym i wygodniejszym dla milionów kierowców w GTA i całym Ontario. Robimy to.” – powiedział Premier Ford.

Autostrada 413 to autostrada i droga tranzytowa o długości 52 km, która obejmie przedłużenie autostrad 410 i 427.

Budowa ma kosztować 10 miliardów dolarów i – według prowincji – pozwoli kierowcom zaoszczędzić do 30 minut w drodze do pracy w jedną stronę, co oznacza, że ​​w rozkładzie jazdy będzie to jedna godzina dziennie i pięć godzin tygodniowo.

W komunikacie prasowym rzecznik prowincji zauważył, że Ontario aktywnie podejmuje prace w terenie, w tym wiercenie odwiertów i prace inżynieryjne, w celu oceny składu gleby i głębokości skał macierzystych.

Rząd federalny oznaczył projekt autostrady do przeglądu federalnego w ramach swoich uprawnień wynikających z ustawy o ocenie skutków inwestycyjnych.

Jesienią ubiegłego roku Sąd Najwyższy Kanady uznał, że część tej ustawy jest niezgodna z konstytucją. Następnie prowincja pozwała rząd federalny, prosząc sąd o zaprzestanie stosowania przez Ottawę kwestionowanych przepisów do projektu 413. To ostatecznie doprowadziło do porozumienia.

Autostrada 413 i obwodnica Bradford są częścią wartego 70 miliardów dolarów planu budowy, naprawy i modernizacji dróg, autostrad i mostów.