Śmiertelny karambol, w którym brał udział pojazd jadący pod prąd na autostradzie 401 w Whitby, był następstwem policyjnego pościgu za sprawcą kradzieży w LCBO.

Specjalna jednostka dochodzeniowa (SIU) potwierdziła, że ​​policja regionu Durham (DRPS) została wezwana do napadu na LCBO w Clarington tuż po godzinie 20:00 w poniedziałek. Kiedy na miejsce przybyła policja, podejrzany uciekł samochodem dostawczym i wszczęto pościg. Podejrzany  wjechał następnie na autostradę 401, jadąc w przeciwnym kierunku

SIU potwierdziło, że zginęły cztery osoby, w tym dziecko . Pasażer furgonetki zginął na miejscu, a trzy inne osoby – babcia, dziadek i ich wnuk – zginęły w drugim pojeździe. Kolejna osoba, która brała udział w kolizji, z poważnymi obrażeniami została przewieziona do lokalnego szpitala.

Nie wiadomo, czy w furgonetce   znajdowały się inne osoby ani czy w napadzie brały udział inne osoby.

„To rozdzierające serce. Widzimy, jak wszyscy, od dziadka po małe dziecko, giną, ponieważ ktoś postanawia okraść sklep monopolowy ” – skomentował Ford na konferencji prasowej w Caledon.

„To tragedia. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby doposażyć naszą policję i jest to jeden z powodów, dla których kupujemy helikoptery dla policji w całym Ontario”.