W tym tygodniu Bombardier dokonał oficjalnej inauguracji swojej nowej fabryki na lotnisku Pearson w Mississauga o powierzchni 770 000 stóp kwadratowych. Pod względem wielkości jest to największa samodzielna konstrukcja zbudowana w ciągu ostatnich dwudziestu lat na lotnisku Pearsona w Mississauga.

Koszt budowy wyniósł około 670 milionów dolarów a zakłady pomieszczą kilka tysięcy pracowników.

Nowe Globalne Centrum Produkcyjne Bombardiera , określane przez tę firmę z siedzibą w Montrealu jako „najnowocześniejszy” zakład montażu końcowego  samolotów biznesowych serii Global doczekało się w środę oficjalnej inauguracji.

Fabryka produkująca odrzutowce w Mississauga została otwarta kilka miesięcy temu, a produkcja szybko osiągnęła pełną wydajność. Pod koniec marca cała działalność została przeniesiona do Pearson po ostatecznym zamknięciu starej fabryki w Downsview .

Dyrektorzy Bombardiera stwierdzili, że nowe Globalne Centrum Produkcyjne „zapoczątkowuje nową erę innowacji i jakości” w dziedzinie produkcji odrzutowców biznesowych. Bombardier podaje, że buduje  prywatne odrzutowce uważane za jedne z najszybszych na świecie i wkrótce będzie budował „najszybszy” taki samolot.

Nowy flagowy samolot firmy Global 8000, który ma zejść z linii produkcyjnej w 2025 r., będzie przewozić pasażerów  z prędkością bliską prędkości dźwięku i większą niż jakikolwiek inny prywatny odrzutowiec znajdujący się obecnie w użyciu.

Kosztujący 78 milionów dolarów za sztukę i mieszczący 19 pasażerów Global 8000 będzie latał z maksymalną prędkością przelotową wynoszącą 0,94 Macha (około 1160 km/h).

Podczas lotu testowego w maju 2021 r. obserwowanego przez obsługiwany przez NASA myśliwiec  F-18 nowy prywatny odrzutowiec Bombardiera przekroczył barierę dźwięku, rejestrując prędkość 1,015 Macha, czyli 1243 km/h.

„Prywatny odrzutowiec Global 8000 to okręt flagowy nowej ery, w której najszybsza prędkość, najdłuższy zasięg i najbardziej płynna podróż łączą się w jednym samolocie biznesowym o sprawdzonej niezawodności i najzdrowszej i najlepiej skomunikowanej kabinie w branży” – informowali przedstawiciele Bombardiera we wcześniejszym internetowym opisie nowego odrzutowca.