W Kanadzie rośnie liczba inwazyjnych gatunków ćmy, które mogą  zniszczyć Twój ogród.

Ćma bukszpanowa, pochodząca z Azji i uznana tutaj w Kanadzie za gatunek inwazyjny, została po raz pierwszy odnotowana w obszarze Greater Toronto Area w 2018 r.

„Zasadniczo zjadają całą zieloną materię liścia bukszpanu i krzew zaczyna brązowieć” – powiedziała CTV News Toronto dr Sandy Smith, profesor zdrowia lasów na Uniwersytecie w Toronto.

Krzewy, również niepochodzące z Kanady, są niezwykle powszechne w ogrodach w całym kraju, wyjaśniła Smith, głównie ze względu na ich odporność – pozostają zielone przez cały rok – i łatwość, z jaką można je uformować w topiary.

Wraz z pojawieniem się ćmy bukszpanowej niektórzy eksperci i ogrodnicy wezwali do zaprzestania stosowania krzewów bukszpanu w ogrodach, ale według danych przekazanych rządowi federalnemu w 2020 r. ten wszechobecny krzew odegrał kluczową rolę w branży kształtowania krajobrazu a rośliny dają  szacunkową roczną wartość 40 milionów dolarów dla kanadyjskiego sektora szkółkarskiego.

 

Według najnowszych porad Stowarzyszenia Przemysłu Ogrodniczego  Ontario, wiodącym środkiem w walce z inwazją ćmy bukszpanowej jest biologiczny pestycyd  powszechnie znany jako BTK Spray. Można go znaleźć w lokalnym centrum ogrodniczym.

Według Landscape Ontario regularne inspekcje i konserwacja powinny zapobiec inwazji.

„Przyglądając się roślinom i obserwując małe zielone gąsienice na liściach, będziesz wiedział, że to właściwy czas na oprysk. Na bukszpanach rzadko pojawiają się inne gąsienice, więc można bezpiecznie opryskiwać bukszpan BTK bez wpływu na inne pożyteczne owady lub zapylaczy” – podało stowarzyszenie w niedawnym komunikacie prasowym.