Na Ontaryjskich Kaszubach

Wczesnomajowy wyjazd na ontaryjskie Kaszuby ma wiele plusów dodatnich ( za Mędrcem Europy L.W. ). Przede wszystkim czarne muchy nie zdążyły się jeszcze rozmnożyć i uprzykrzać nam pobytu. Mamy też czas do końca maja na spalenie ogromnych ilości gałęzi i różnych pniaków; od czerwca na ogół wprowadzany jest całkowity zakaz otwartego ognia na tutejszych posesjach. Prace ogrodowe, przycinanie i nawożenie, też są wykonane w sprzyjającym moim bujnym hortensjom okresie wegetacji. Ostatni, najważniejszy plus to pełne zaangażowanie w przygotowania do zjazdu rodzinnego w końcu czerwca. Trzeba więc zakasać rękawy i brać się do roboty. Jedyne plusy ujemne, stwierdzone zaraz po przyjeździe, to zawalanie się starodrzewu- wiekowych buków i świerków. Jeden, wielkich rozmiarów, padł dosłownie o włos od narożnika naszego domku. Zaprzyjaźniony Kaszub rżnie i piłuje kloce, ale całe uprzątnięcie należy do Pana Męża, z moją wydatną pomocą. Innych plusów ujemnych na Kaszubach po prostu się nie stwierdza!

Miesiąc maj w Kanadzie ogłoszony został Miesiącem Dziedzictwa Polskiego- w uznaniu zasług i wkładu Polaków w życie i rozwój tego kraju. Główne obchody rocznicy Konstytucji 3 maja odbyły się w Toronto ( okolicznościowe msze św., parada trzeciomajowa, kiermasze i występy ), ale i władze municypalne w miasteczku Barry’s Bay w tym roku po raz pierwszy uczestniczyły w ceremonii wciągnięcia flagi polskiej na maszt w parku im. Żurakowskiego, przy aplauzie zgromadzonych około 100 stałych i sezonowych mieszkańców. Udział JE Ambasadora RP Witolda Dzielskiego i jego sympatyczne przemówienie podniosło rangę tego wydarzenia, organizowanego wysiłkiem miejscowego Instytutu Dziedzictwa Polskiego i jego przewodniczącej p. Anny Psuty. Nigdy nie za dużo podkreślania, jak ważne było uchwalenie w 1791 roku Konstytucji Majowej- pierwszej, demokratycznej konstytucji w Europie a tylko drugiej w świecie ( po amerykańskiej ).

W sobotę 11 maja trafiliśmy na festiwal polsko- kaszubski w skansenie w Wilnie, obchody dziedzictwa i tradycji kultury kaszubskiej w dolinie Madawaska, połączone z upamiętnieniem 233 rocznicy Konstytucji 3 maja. Rozległy skansen , usytuowany w miejscu pierwszego osadnictwa polskiego w Kanadzie ( 1859 rok ), gościł nawet trzypokoleniowe rodziny, przy pięknej pogodzie, skocznej muzyce miejscowych artystów i tańcach a przytupem! A z Toronto dowieziono 1000 pączków, jako deser po poczęstunku z grilla.

Dzień Matki ( niedziela 12 maj ) przyszło nam spędzić w tym roku w fizycznym oddaleniu od dzieci i wnuczek- organizujemy więc sobie sami mini obchody tego dnia. O Dniu Matki zawsze pamięta ksiądz proboszcz St. Mary’s w Wilnie, jest i kwiatek dla każdej mamy i słodki poczęstunek w sali parafialnej po mszy św. Dobra okazja do spotkania miejscowych znajomych i do wymiany najnowszych, lokalnych wiadomości. I tam właśnie dowiadujemy się, że w miasteczku BB i okolicach poruszenie- społeczność Hasanville , której siedziba w hrabstwie Renfrew mieści się w odległości 11 km na wschód od Combermere, po raz kolejny wystąpiła do rady miejskiej o pozwolenie na budowę meczetu.

Około 20 -tu lat temu, ta sama tajemnicza i odosobniona społeczność, ubiegała się o zezwolenie na instalację zabudowań ośrodka szkoleniowego na swoich rozległych terenach przy Hasanville Lane. Zgoda taka nie została udzielona, niewykluczone że przyczynił się do tego obszerny, dwuczęściowy materiał śledczy w artykule opublikowanym w Ottawa Citizen pod tytułem “ Przemilczana historia mrocznej przeszłości Hasanville “ – ” The untold story of Hasanville’s shadowy past “. Lee Berthiaume, Ottawa Citizen, May 4, 2002.

Autor wskazuje na związki członków tej społeczności z islamską sektą Jamaat- al Fuqra, wykupującą izolowane posiadłości wiejskie w Północnej Ameryce aby tam osiedlać swoich zwolenników. Sekta , o korzeniach pakistańskich, ma w swoim programie oczyszczanie islamu przemocą , zwłaszcza wobec odłamów heretyckich. Al- Fuqra do 2000 roku figurowała na liście organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA, a wycofana została z tej listy z powodu braku aktywności , ale nie zmiany ideologii..Do chwili obecnej ( maj 2024 ) sprawa budowy meczetu nie została podana do wiadomości publicznej.

Na specjalny lunch z okazji Dnia Matki wypuszczamy się do Combermere, gdzie od zeszłego sezonu działa restauracja Heartwood- Ukraine. Restauracja prowadzona jest przez nowoprzybyłe do Kanady młode małżeństwo, pomaga też nastoletni syn. W menu zainteresowały nas typowe dania ukraińskie, czyli barszcz, gołąbki, placki i pierogi. Niespodzianek nie było, ze względu na pokrewieństwo kuchni polskiej i ukraińskiej. Dla klientów kanadyjskich restauracja jest nowością; nasza ocena to trzy gwiazdki na cztery możliwe.