„Spotkałem się z premierem Kanady Justinem Trudeau na szczycie G7” –   Modi napisał na platformie X 14 czerwca. Do postu załączono zdjęcie przedstawiające uścisk dłoni z  Trudeau, który dwiema rękami ściska prawą rękę  Modiego.

Stosunki między obydwoma krajami były w ostatnich miesiącach szczególnie napięte ze względu na kwestię   ingerencji w kanadyjskie życie polityczne i separatyzmu sikhijskiego.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Kancelaria Premiera (PMO) nie opublikowała jeszcze odczytu przebiegu spotkania przywódców.

5 czerwca PMO wydała oświadczenie , w którym pogratulowała   Modiemu reelekcji. Partia Modiego zachowała władzę, ale straciła 63 mandaty i status większości.
„Jako partnerzy dwustronni i partnerzy z regionu Indo-Pacyfiku Kanada jest gotowa współpracować na rzecz rozwoju stosunków między naszymi narodami – opartych na prawach człowieka, różnorodności i praworządności” – czytamy w oświadczeniu.

Modi zamieścił w serwisie X informacje o swoich codziennych spotkaniach ze światowymi przywódcami. Post dotyczący Trudeau był krótszy niż inne.

Na krótko przed szczytem G20 w Indiach we wrześniu ubiegłego roku rząd Kanady oświadczył, że zawiesza negocjacje w sprawie umowy handlowej między obydwoma krajami   i nie przedstawił żadnych wyjaśnień.
Podczas konferencji prasowej po szczycie G20, która odbyła się 10 września, Trudeau powiedział, że poruszył w rozmowie z Modim kwestię zagranicznej ingerencji.
Tymczasem Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii tego samego dnia odczytało przebieg spotkania Modiego i Trudeau, stwierdzając, że omawiana była kwestia „antyindyjskich działań elementów ekstremistycznych w Kanadzie”.

Osiem dni później, pierwszego dnia nowej sesji Izby Gmin, Trudeau   publicznie oznajmił, że istnieją „wiarygodne zarzuty”, jakoby agenci rządu indyjskiego byli potencjalnie zamieszani w zamordowaniew Kanadzie aktywisty sikhijskiego Hardeepa Singha Nijjara w czerwcu 2023.
Indyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MEA) odrzuciło ten zarzut, stwierdzając, że „zarzuty dotyczące udziału rządu Indii w jakimkolwiek akcie przemocy w Kanadzie są absurdalne i nieuzasadnione”.
Podejrzani o zabójstwo  Nijjara zostali aresztowani i oczekują na proces.

W listopadzie Stany Zjednoczone oświadczyły, że udaremniły spisek mający na celu zabójstwo sojusznika Nijjara, rzekomo kierowany przez indyjskiego urzędnika rządowego.