Rosja twierdzi, że „na Sewastopol przeprowadzono celowy terrorystyczny atak rakietowy przy użyciu pięciu amerykańskich rakiet ATACMS wyposażonych w głowice kasetowe. Przechwycono cztery wyprodukowane w USA rakiety ATACMS; detonacja głowicy odłamkowej piątej wyprodukowanej w USA  rakiety  spowodowało liczne ofiary wśród ludności cywilnej w Sewastopolu. Namierzanie celów amerykańskich rakiet operacyjno-taktycznych ATACMS jest prowadzane przez amerykańskich specjalistów w oparciu o własne dane wywiadu satelitarnego USA. Dlatego też  odpowiedzialność za celowy atak rakietowy na ludność cywilną w Sewastopolu leży przede wszystkim po stronie Stanów Zjednoczonych, które dostarczyły tę broń Ukrainie, oraz reżimu Zełenskiego, z którego terytorium przeprowadzono ten atak. Takie działania nie pozostaną bez odpowiedzi”.

Co najmniej cztery osoby zginęły, a ponad 140 zostało rannych po eksplozji pocisku nad zatłoczoną plażą w pobliżu Sewastopola – wynika z relacji rosyjskich władz. Pocisk eksplodował nad zatłoczoną plażą na Krymie. Według użytkowników mediów społecznościowych wybuchy słyszane były w wielu miejscowościach na południu Krymu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Według najnowszych informacji przekazanych przez agencję Ria Novosti, nie żyją cztery osoby, 144 zostały ranne, z czego 82 są hospitalizowane. Na miejscu działało ponad 20 karetek pogotowia ratunkowego, a poszkodowani przewożeni są do szpitali w Sewastopolu.  Według rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, pięcioro dzieci jest w stanie krytycznym”.

Sprawę skomentowało też rosyjskie ministerstwo obrony. Według resortu do zdarzenia doszło podczas ukraińskiego ataku pociskami ATACMS. ” Andriej Biełousow, szef resortu obrony cytowany przez Reutersa stwierdził, że odpowiedzialność za “atak rakietowy na cywilów w Sewastopolu” ponoszą Stany Zjednoczone, które dostarczyły Ukrainie tego rodzaju pociski. W sprawie postępowanie wszczął Rosyjski Komitet Śledczy. Ministerstwo zapowiedziało “odpowiedź” na atak.