Wikileaks podała we wtorek, że jej założyciel Julian Assange opuścił Wielką Brytanię po osiągnięciu porozumienia z władzami USA, na mocy którego przyznał się do zarzutów karnych i wyjdzie na wolność.
Assange (52 l.) został oskarżony o spisek mający na celu uzyskanie i ujawnienie informacji na temat obronności narodowej USA.
Przez lata Stany Zjednoczone twierdziły, że pliki Wikileaks – które ujawniłyą informacje o wojnach w Iraku i Afganistanie – zagrażały życiu wielu osób.
Ostatnie pięć lat Assange spędził w brytyjskim więzieniu, skąd walczył przeciwko ekstradycji do USA.
Według CBS, amerykańskiego partnera BBC, Assange nie spędzi żadnego czasu w amerykańskim areszcie i zostanie mu zaliczony czas spędzony w więzieniu w Wielkiej Brytanii.
Z pisma Departamentu Sprawiedliwości wynika, że ​​Assange wróci do Australii.
Na platformie X, znanej wcześniej jako Twitter, Wikileaks poinformowało, że Assange opuścił więzienie w Belmarsh we wtorek po 1901 dniach spędzonych w małej celi.
Następnie „został zwolniony na lotnisko Stanstead , gdzie wsiadł do samolotu i wyleciał z Wielkiej Brytanii”, aby wrócić do Australii – dodano w oświadczeniu.
Film udostępniony w Internecie przez Wikileaks wydaje się przedstawiać Assange’a ubranego w dżinsy i niebieską koszulę jadącego do Stanstead

Jego żona, Stella Assange, zamieściła na Twitterze podziękowania dla swoich zwolenników, „którzy od lat mobilizowali się, aby to urzeczywistnić”.
Oczekuje się, że transakcja – w ramach której przyzna się do jednego zarzutu – zostanie sfinalizowana przez sąd na Marianach Północnych w środę, 26 czerwca.
Odległe wyspy Pacyfiku, należące do wspólnoty Stanów Zjednoczonych, są znacznie bliżej Australii niż amerykańskie sądy federalne na Hawajach czy kontynentalne Stany Zjednoczone.
Agence France Press zacytowała rzecznika australijskiego rządu, który stwierdził, że sprawa „przeciągała się zbyt długo”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W kwietniu prezydent USA Joe Biden powiedział, że rozważa wniosek Australii o wycofanie oskarżenia przeciwko Assange’owi.

Początkowo amerykańscy prokuratorzy chcieli sądzić założyciela Wikileaks z 18 zarzutów – głównie na podstawie ustawy o szpiegostwie – w związku z ujawnieniem poufnych akt wojskowych USA i wiadomości dyplomatycznych związanych z wojnami w Afganistanie i Iraku.
Wikileaks, założone przez Assange’a w 2006 roku, twierdzi, że opublikowało ponad 10 milionów dokumentów, co rząd USA określił później jako „jeden z największych przecieków w zakresie informacji niejawnych w historii Stanów Zjednoczonych”.
W 2010 r. na stronie internetowej opublikowano wideo nakręcone z amerykańskiego helikoptera wojskowego, które pokazywało śmierć w Bagdadzie kilkunastu irackich cywilów, w tym dwóch reporterów agencji Reuters.
Jedna z najbardziej znanych współpracowników Assange’a, analityk wywiadu armii amerykańskiej Chelsea Manning, została skazana na 35 lat więzienia, zanim ówczesny prezydent Barack Obama złagodził jej wyrok w 2017 roku.
Assange spędził siedem lat ukrywając się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

Nawet pośród długotrwałych batalii prawnych Assange’a rzadko widywano publicznie i według doniesień od lat cierpiał na problemy zdrowotne, w tym na niewielki udar w więzieniu w 2021 r.