Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w Wielkim Pałacu Ludowym w Pekinie z Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Rozmowy obu przywódców trwały ponad cztery godziny, a w ich obecności zostało podpisanych kilka dwustronnych porozumień. – Ta wizyta jest dla mnie bardzo ważna także w znaczeniu symbolicznym – budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami – akcentował Andrzej Duda.

– Po rozmowie ze mną Prezydent Xi Jinping zadeklarował, że Polacy będą mieli ruch bezwizowy do Chin – każdy, kto będzie chciał przyjechać na czas do 15 dni, a więc przede wszystkim w celach turystycznych czy gospodarczych, biznesowych będzie mógł to zrobić bez wiz – poinformował Andrzej Duda podczas briefingu dla mediów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

– Te procedury już zostały w tej chwili uruchomione, więc możemy się spodziewać, że w najbliższych dniach ten ruch bezwizowy stanie się faktem. Tak się tutaj zwykle w praktyce dzieje po takiej jednoznacznej deklaracji złożonej przez Prezydenta Xi Jinpinga – zapowiedział.

Prezydent zwrócił uwagę, że zawarte porozumienia dwustronne dotyczące eksportu polskiej żywności do Chin są chyba „największymi w historii”. – Do końca roku będziemy mieli regionalizację, jeśli chodzi o możliwość sprzedaży drobiu – podkreślił.

Na początku rozmów plenarnych delegacji obu krajów Prezydent RP przypomniał, że pierwszą wizytę złożył w Chinach w 2015 roku, wkrótce po tym, jak objął urząd Prezydenta RP. – Byłem wtedy w Chinach po raz pierwszy, zostałem niezwykle gościnnie przyjęty. I, co było wtedy dla mnie bardzo ważne, uczestniczyłem w przystąpieniu Polski do współpracy z Chinami w ramach wielkiej idei Pasa i Szlaku, którą wtedy postrzegałem i cały czas postrzegam, jako ogromną szansę rozwojową w znaczeniu gospodarczym i w znaczeniu budowania więzi międzyludzkich pomiędzy Chinami i Europą, a z mojego punktu widzenia, jako Prezydenta Polski, przede wszystkim w budowaniu relacji pomiędzy Chinami a Polską – podkreślił Andrzej Duda.
Andrzej Duda zaznaczył, że obecna wizyta przyczynia się do dalszego budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami. – Mam nadzieję, że te relacje będą budowane także i w przyszłości. Panie Prezydencie, mam nadzieję, że one będą zawsze oparte na wspólnych ideałach – zwrócił się do Xi Jinpinga, przypominając, że nasze kraje obchodzą w tym roku 75–lecie nawiązania oficjalnych stosunków.

To są dobre relacje dyplomatyczne, dobre relacje polityczne, dobre relacje międzyludzkie, oparte na wzajemnym szacunku. One zawsze takie były, są i mam nadzieję, że takie zawsze będą – akcentował Prezydent.
– Cieszę się ogromnie, że także i dzięki temu – co jest dla mnie wielkim zaszczytem – że Pan Prezydent nazywa mnie przyjacielem, mogę się przyczyniać do budowania tych relacji – podkreślił Andrzej Duda.

Wśród podpisanych dokumentów znalazło się ważne porozumienie w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) – zakładające, że jedno ognisko HPAI nie wyłączy z eksportu całego polskiego rynku drobiarskiego.

Podpisano także porozumienia w sprawie promowania dwustronnej współpracy w handlu oraz w sprawie promowania dwukierunkowej współpracy inwestycyjnej, a także w sprawie wymagań w zakresie inspekcji i kwarantanny fasoli eksportowanej z Polski do Chin i w sprawie opracowania słownika chińsko–polskiego i polsko–chińskiego.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że spotkanie z Przewodniczącym Xi Jinpingiem trwało w sumie, we wszystkich formatach ponad 4 godziny. – Najważniejsze z mojego punktu widzenia było spotkanie z Panem Prezydentem „w cztery oczy”, które trwało prawie godzinę – zaznaczył.

To – można powiedzieć – rzeczywiście maraton, ale bardzo ważny dla Polski od strony bezpieczeństwa, od strony politycznej, ale także – co najważniejsze – współpracy gospodarczej.

Prezydent wskazywał na bardzo ważne zawarte dziś porozumienia dotyczące eksportu polskiej żywności do Chin, otwierające w wysokim stopniu rynek chiński dla polskiego rolnictwa. – Co najważniejsze, do końca roku będziemy mieli tzw. regionalizację, jeżeli chodzi o możliwość sprzedaży drobiu w Chinach i to jest dla naszych producentów drobiu, a jesteśmy potęgą drobiarską w skali Europy, informacja bardzo ważna – podkreślił.

Polska będzie czwartym krajem świata, wobec którego Chiny zastosują regionalizację HPAI.

Zachęcam wszystkich, żeby zainteresować się możliwościami eksportowymi do Chin, bo spektrum tych możliwości od tego momentu jest szerokie – powiedział Prezydent.

Andrzej Duda powiedział, że przedstawił Przewodniczącemu ChRL „polskie spojrzenie na sytuację bezpieczeństwa w Europie i na świecie, ale przede wszystkim w naszej części Europy; wszystkie zagrożenia, które my, jako Polska dostrzegamy, nasz punkt widzenia na tę sytuację i że bardzo jest potrzebny pokój”.

I mam nadzieję, że Chiny będą wspierały, jako światowe mocarstwo, jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ to, aby dążyć do pokojowego zakończenia wojny rozpoczętej przez Rosję na Ukrainie, takiego zakończenia – i ja bardzo na to liczę – które będzie zgodne z zasadami prawa międzynarodowego – akcentował Prezydent RP.

– Polsko–chińskie relacje liczą już sobie 75 lat. Przez cały ten czas były bardzo dobre; niezależnie od wszystkich wydarzeń, opierały się zawsze na wzajemnym szacunku i uznaniu. Chciałbym, aby zawsze takie pozostawały – mówił Andrzej Duda. Dodał, że wizyta ma na celu promowanie polskich produktów i gospodarki, ale przede wszystkim budowanie więzi międzyludzkich.

Prezydent wyraził nadzieję na umocnienie relacji polsko–chińskich. Przypomniał, że na początku przyszłego roku Polska będzie pełnić prezydencję w Radzie UE. – Liczymy na wizytę Przewodniczącego ChRL w tym okresie, co także przyczyni się do umocnienia relacji z Unią – mówił.

Prezydent mówił, że ma również nadzieję na zwiększenie eksportu polskich towarów do Chin i wyrównanie bilansu handlowego pomiędzy Polską a Chinami. Jak dodał, Polska chciałaby, aby ta dysproporcja była mniejsza.

 

 

za prezydent.pl