Julian Assange wrócił do rodzinnej Australii po tym, jak w wyniku ugody sądowej udało mu się wyjść na wolność z londyńskiego więzienia.
Na lotnisku w Canberze miały miejsce emocjonalne sceny, gdy założyciel Wikileaks całował żonę i ściskał ojca, a jego prawnicy przyglądali się temu z wyraźnym wzruszeniem.
„Julian potrzebuje czasu na powrót do zdrowia i przyzwyczajenie się do wolności” – powiedziała Stella Assange na konferencji prasowej wkrótce po przybyciu męża.
Przez ostatnie 14 lat Assange toczył batalię prawną z urzędnikami amerykańskimi, którzy oskarżali go o ujawnianie tajnych dokumentów, które ich zdaniem narażały życie na niebezpieczeństwo.
52-latek nie pojawił się na konferencji prasowej w Canberze, zamiast tego pozwolił mówić w swoim imieniu prawnikowi i żonie.
„Musicie zrozumieć, przez co przeszedł” – powiedziała Stella Assange, dodając, że potrzebują czasu, aby „pozwolić naszej rodzinie być rodziną”.
Para pobrała się w londyńskim więzieniu Belmarsh w 2022 roku i ma razem dwójkę dzieci.
W ramach ugody Julian Assange przyznał się do jednego zarzutu spisku mającego na celu uzyskanie i ujawnienie informacji na temat obronności narodowej, a nie 18, z którymi miał pierwotnie do czynienia.
Sprawa skupiała się wokół masowego ujawnienia informacji przez Wikileaks w 2010 r., kiedy strona ta opublikowała wideo z amerykańskiego helikoptera wojskowego, które pokazywało śmierć cywilów w stolicy Iraku, Bagdadzie.
Opublikowała także tysiące poufnych dokumentów sugerujących, że wojsko amerykańskie zabiło setki cywilów w wyniku niezgłoszonych incydentów podczas wojny w Afganistanie.
Doniesienia te wywołały reakcję we wszystkich zakątkach globu i doprowadziły do ​​intensywnej analizy amerykańskiego zaangażowania w zagraniczne konflikty.

Jego prawniczka, Jen Robinson, powiedziała mediom, że ugoda stanowi „kryminalizację dziennikarstwa” i ustanowiła „niebezpieczny precedens”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Powtarzając te słowa, Stella Assange powiedziała, że ​​ma nadzieję, iż media „zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą ta amerykańska sprawa przeciwko Julianowi, która kryminalizuje zbieranie i publikowanie prawdziwych informacji, które opinia publiczna powinna znać”.

Jego prawniczka podała także szczegóły rozmowy telefonicznej Assange’a z premierem Australii Anthonym Albanese, który odegrał kluczową rolę w zapewnieniu jego uwolnienia.
Assange powiedział premierowi, że „uratował mu życie” – powiedziała Robinson, dodając: „Nie sądzę, że to przesada”.
„To ogromne zwycięstwo, w którym Australia przeciwstawiła się sojusznikowi i zażądała powrotu obywatela Australii” –  dodała.

W środę Albanese zorganizował własną konferencję prasową, gdzie wyraził „bardzo zadowolenie” z zakończenia sprawy i dodał, że założyciel Wikileaks przeszedł „poważną próbę”.

Premier w przeszłości mówił że nie zgadza się ze wszystkim, co zrobił Assange, ale „dość tego” i nadszedł czas, aby go uwolnić, co sprawia, że ​​sprawa ta stała się priorytetem.
Zapytany, czy ugoda może mieć wpływ na stosunki USA-Australia, odpowiedział: „Mamy bardzo pozytywne stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Uważam prezydenta Bidena za przyjaciela, uważam, że tr stosunki są absolutnie najważniejsze”.
Assange spędził ostatnie pięć lat za kratkami w londyńskim więzieniu Belmarsh o zaostrzonym rygorze, walcząc z amerykańskimi próbami jego ekstradycji pod zarzutem wycieków dokumentów.