Lider NDP Jagmeet Singh powiedział, że wyniki wyborów uzupełniających w Toronto pokazały, “jak bardzo Kanadyjczycy są sfrustrowani liberałami Justina Trudeau”, ale odmówił wyjaśnienia, dlaczego wyniki jego własnej partii również doznały podobnego spadku.

W 2021 r. federalna NDP uzyskała 16,8 proc. głosów w okręgu Toronto, który jest reprezentowany przez prowincjonalną NDP w legislaturze Ontario. Jednak w poniedziałkowych wyborach uzupełniających partia zdobyła tylko 10,9 proc. głosów, co oznacza spadek o prawie sześć punktów procentowych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dla porównania, udział liberałów w głosowaniu spadł o prawie dziewięć punktów procentowych – z 49,2 do 40,5. W tym okresie poparcie dla konserwatystów wzrosło o prawie 17 punktów procentowych.

Singh był w czwartek w Toronto, aby podkreślić rozszerzenie Kanadyjskiego Planu Opieki Dentystycznej, który obejmie teraz dzieci poniżej 18 roku życia i osoby niepełnosprawne. Program jest kluczowym elementem umowy NDP z liberałami w sprawie utrzymania mniejszościowego rządu.