Premier Doug Ford usunął członka swojego klubu z powodu, jak to określa, „poważnych uchybień w ocenie (sytuacji)”.

W oświadczeniu wydanym w piątek rano biuro premiera stwierdziło, że MPP Goldie Ghamari została usunięta z klubu Postępowych Konserwatystów „ze skutkiem natychmiastowym”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Ta decyzja jest następstwem powtarzających się przypadków poważnych błędów w ocenie i braku konstruktywnej współpracy z kierownictwem klubu” – napisał Ford w oświadczeniu.
„Chociaż podjęcie tej decyzji nie było łatwe, stało się jasne, że MPP Ghamari nie może dłużej pełnić swojej roli w naszym klubie”.

Na początku tygodnia Narodowa Rada Kanadyjskich Muzułmanów (NCCM) wezwała Forda do usunięcia Ghamari po tym, jak opublikowała zdjęcie przedstawiające wirtualne spotkanie na FaceTime z brytyjskim działaczem  Tommym Robinsonem, który przebywał w Kanadzie na zaproszenie “Rebel News”

W odpowiedzi Ghamari stwierdziła, że ​​„nie była świadoma” historii Robinsona przed ich spotkaniem.

„Zdecydowałam się na spotkanie z nim, ponieważ jestem irańsko-kanadyjską imigrantką, która wypowiada się w imieniu łamania praw człowieka przez reżim islamski w Iranie przeciwko Irańczykom w Iranie oraz ich próbom szpiegowania Irańczyków w Kanadzie i grożenia im” – napisała .

Ghamari, która od 2018 roku reprezentuje Partię Konserwatywną z okręgu Carleton, po tym jak pojawiła się wiadomość o jej zwolnieniu, opublikowała na Twitterze wpis, w którym napisała: „Kiedy jedne drzwi się zamykają, otwierają się inne”.

W listopadzie Ford stanął po stronie Ghamari pośród wezwań do jej usunięcia z klubu po tym, jak została oskarżona o zamieszczanie „antymuzułmańskiej retoryki” przez Canadian Muslim Public Affairs Council (CMPAC) i NCCM. Ta druga organizacja stwierdziła, że ​​„powieliła część najgorszych islamofobicznych treści wzbudzających strach”, gdy zasugerowała, że ​​muzułmańska modlitwa „Allahu Akbar” może być uważana za zagrożenie dla bezpieczeństwa.