Dziewięć osób w Ontario zachorowało na listeriozę, a pięć trafiło do szpitala w związku z zatruciem mlekiem roślinnym, poinformował 9 lipca główny lekarz prowincji.

Choć wszystkie dotychczas zgłoszone przypadki dotyczą Ontario, Kanadyjska Agencja Kontroli Żywności apeluje do mieszkańców całego kraju, aby nie pili schłodzonego mleka owsianego, migdałowego, kokosowego lub migdałowo-nerkowca, a także mleka migdałowego Great Value z datą ważności do 4 października włącznie, ponieważ mogą one być skażone bakterią Listeria.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dr Kieran Moore, naczelny lekarz prowincji Ontario, powiedział, że ludzie powinni sprawdzić swoje lodówki pod kątem wycofanych produktów i natychmiast je wyrzucić lub zwrócić tam, gdzie zostały zakupione.

Kanadyjska Agencja Kontroli Żywności twierdzi, że produkty skażone bakterią Listeria mogą nie wyglądać ani pachnieć jak zepsute, ale mimo to mogą wywołać chorobę.

Listerioza „nie jest rzadką infekcją”, a ludzie zapadają na nią, gdy bakteria Listeria zanieczyści żywność, która nie wymaga gotowania, na przykład wędliny – powiedziała w wywiadzie Lori Burrows, mikrobiolog z Uniwersytetu McMaster w Hamilton.

„Bardziej niezwykłe” jest zanieczyszczenie Listerią w mleku roślinnym. Burrows powiedziała, że ​​mało prawdopodobne jest, aby w surowych składnikach mleka znajdowała się bakteria.

„Zazwyczaj dochodzi do zanieczyszczenia żywności w zakładzie przetwórczym, czyli podczas przetwarzania lub pakowania” – dodała.

Bakteria Listeria jest również „bardzo odporna na zimno” – dodała – więc chłodzenie jej nie zabija.

Objawy listeriozy mogą obejmować wymioty, nudności, utrzymującą się gorączkę, bóle mięśni, silny ból głowy i sztywność karku.

U kobiet w ciąży mogą występować jedynie łagodne objawy przypominające grypę, jednak listerioza i tak może prowadzić do przedwczesnego porodu, zakażenia noworodka lub urodzenia martwego dziecka — czytamy w komunikacie o wycofaniu produktu.

Jeśli kobiety obawiają się, że mogły spożyć część zanieczyszczonego mleka roślinnego, powinny porozmawiać z lekarzem.

Listerioza może być również śmiertelna, tak jak miało to miejsce w przypadku epidemii z 2008 r., która miała związek z wędlinami pochodzącymi z fabryki Maple Leaf Foods w Toronto.

„Zdecydowanie radzę społeczeństwu, zwłaszcza tym, którzy są narażeni na wysokie ryzyko zachorowania na listeriozę, takim jak osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby o słabym układzie odpornościowym, aby upewnili się, że nie spożywali tych produktów” – stwierdził dr Moore w oświadczeniu.