Po rozmowie w cztery oczy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na szczycie NATO w Waszyngtonie premier Justin Trudeau obiecał kolejne 500 milionów dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Środowy komunikat  nastąpił pod presją amerykańskich polityków, którzy publicznie krytykowali Kanadę za niewywiązywanie się ze zobowiązań w zakresie wydatków na obronę.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wysoki rangą urzędnik federalny powiedział, że Kanada przedstawi w czwartek harmonogram osiągnięcia celu zwiększenia finansowania i więcej informacji na temat swojego planu.

Sojusznicy z NATO zgodzili się przeznaczyć na obronę co najmniej równowartość dwóch procent produktu krajowego brutto. Obecne wydatki Kanady wynoszą około 1,37 procent.

Trudeau próbował wyprzedzić krytykę podczas wtorkowego przemówienia, w którym powiedział, że od czasu dojścia do władzy jego liberalny rząd dotrzymuje obietnic drastycznego zwiększenia wydatków na obronę.

Od 2014 roku budżet obronny Kanady wzrósł o ponad 57 proc. i szacuje się, że w tym roku wyniesie 29,9 mld dolarów.

Jedynymi państwami NATO, które wydają więcej w przeliczeniu na realne dolary, są USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Polska i Turcja.

Oczekuje się jednak, że 23 z 32 sojuszników osiągnie w tym roku dwuprocentowy cel, a Kanada jest jedynym, który nie przedstawił planu osiągnięcia tego minimum.

Fen Hampson, profesor stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Carleton w Ottawie, powiedział, że plan powinien zostać udostępniony jak najwcześniej, “aby nasi partnerzy wiedzieli, że traktujemy go poważnie”.

W maju 23 amerykańskich senatorów napisało do Trudeau list, w którym wezwało go do przybycia na szczyt z jasnym planem zwiększenia finansowania obrony.

Rząd Kanady  ogłosił w środę postanowienie o stopniowej wymianie wymiany floty okrętów podwodnych.

Minister obrony Bill Blair zapowiedział, że Kanada kupi do 12 okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym, zdolnych do działania pod lodem.

W komunikacie nie podano kosztorysu, który wyjaśniałby sojusznikom i Kanadyjczykom, w jakim stopniu projekt pomoże osignięciu dwuprocentowego celu.

Na marginesie szczytu  Blair podpisał też list intencyjny w sprawie ustanowienia trójstronnego partnerstwa w zakresie bezpieczeństwa morskiego z Niemcami i Norwegią.

Podczas trzydniowego szczytu Trudeau rozmawiał ze swoimi odpowiednikami o możliwościach gospodarczych i partnerstwach, a także o zdecydowanym wsparciu dla Ukrainy.

Trudeau powiedział również Zełenskiemu, że Kanada zacznie zapewniać Ukrainie większość szkoleń pilotów myśliwców.

Później premier dołączył do innych przywódców NATO na kolacji wydanej przez prezydenta USA Joe Bidena w Białym Domu.

Obawy o stan zdrowia Bidena i możliwość drugiej prezydentury Donalda Trumpa już rzuciły cień na szczyt.

Trudeau zapytany we wtorek czy ma obawy co do wieku lub bystrości umysłu 81-latnieho Joe Bidena nie odpowiedział na pytanie.

Tymczasem polski prezydent Andrzej Duda odrzucił w środę pytania o amerykańskiego prezydenta, mówiąc, że spotkał się z Bidenem “i nie ma wątpliwości, że wszystko jest w porządku”.

“Nie musimy ingerować w amerykańskie wybory” – powiedział Duda na szczycie.

Biden wygłosił mocne przemówienie podczas obchodów 75. rocznicy NATO we wtorek wieczorem

Prezydent wygłosił krótkie oświadczenie, spoglądając od czasu do czasu w dół, gdy odnosił się do swoich uwag, podczas gdy żądania szczytu były kontynuowane w środę.

za The Canadian Press