Jak się oczekuje, jutro wejdą w życie cła na towary z Kanady i Meksyku, nałożone przez rząd USA, co będzie początkiem wojny handlowej w Ameryce Północnej.
Prezydent Donald Trump podpisał 1 lutego rozporządzenie o nałożeniu taryf na swoich północnych i południowych sąsiadów, twierdząc, że środki te pomogą powstrzymać nielegalną migrację i przemyt opioidów na terytorium USA.
Na początku lutego Trump opóźnił wprowadzenie ceł o 30 dni po dwóch rozmowach telefonicznych z premierem Justinem Trudeau i obietnicy Kanady dotyczącej wprowadzenia nowych środków bezpieczeństwa na granicy.
Od czasu rządy prowincji w całym kraju odpowiedziały, w jaki sposób będą walczyć z cłami. Oto kilka proponowanych krajowych i prowincjonalnych odpowiedzi na amerykańskie taryfy.
Premier Justin Trudeau ogłosił wprowadzenie 25-procentowego cła odwetowego na towary amerykańskie po podpisaniu przez Trumpa rozporządzenia wykonawczego.
Natychmiastowe cła kontrujące obejmą towary o wartości 30 miliardów dolarów począwszy od dnia wejścia w życie amerykańskich ceł, a kompleksowe cła na produkty amerykańskie o wartości 125 miliardów dolarów zaczną obowiązywać trzy tygodnie później.
Towary, które zostaną objęte cłami, to m.in. amerykańskie piwo, wino, burbon, owoce, soki owocowe i warzywa, a także produkty konsumpcyjne, takie jak sprzęt gospodarstwa domowego, meble i sprzęt sportowy.
Materiały takie jak drewno i plastik również będą objęte.
Ontario
Premier Doug Ford powiedział, że sklepy monopolowe w prowincji usuną amerykańskie produkty z półek LCBO — hurtownika alkoholu w prowincji — oraz usuną amerykańskie produkty ze swojego katalogu, aby restauracje i sprzedawcy z siedzibą w Ontario nie mogli ich zamawiać ani uzupełniać.
Ford zapowiedział, że weźmie na celownik alkohol warty niemal 1 miliard dolarów rocznie sprzedawany w LCBO.
Ford był jednym z kilku premierów, którzy wycofali się ze sprzedaży amerykańskiego alkoholu w prowincjonalnych sklepach monopolowych. W ślad za nimi poszły Nowa Szkocja, Wyspa Księcia Edwarda, Nowa Fundlandia i Labrador, Quebec i Manitoba.
Ford poinformował również, że anuluje wartą 100 milionów dolarów umowę ze Starlink Elona Muska, która miała zapewnić szybki Internet tysiącom domów i firm w odległych i wiejskich obszarach.
Kolumbia Brytyjska
Premier Kolumbii Brytyjskiej David Eby powiedział, że oprócz wycofania amerykańskich alkoholi z półek BC Liquor Distribution Branch, nakaże oddziałowi natychmiastowe zaprzestanie kupowania amerykańskich alkoholi ze stanów republikańskich.
Eby zwrócił się również do korporacji państwowych z prośbą o kupowanie kanadyjskich towarów i usług zamiast ich amerykańskich odpowiedników.
Alberta
W przeciwieństwie do swoich odpowiedników, premier prowincji Alberta Danielle Smith wezwała do powstrzymania się od jakichkolwiek działań odwetowych w odpowiedzi na cła, a zamiast tego propagowała to, co nazwała podejściem dyplomatycznym.
W wiadomości opublikowanej na platformie społecznościowej X Smith stwierdziła, że jej prowincja będzie nadal współpracować z administracją amerykańską w celu wycofania taryf, jednocześnie „zdecydowanie sprzeciwiając się” odwetowym środkom gospodarczym.
Nowa Szkocja
Premier Tim Houston powiedział, że Nowa Szkocja ograniczy dostęp amerykańskich przedsiębiorstw do zamówień publicznych i będzie szukać możliwości anulowania istniejących umów z amerykańskimi firmami. Jego rząd ogłosił również plany podwojenia opłat za wjazd pojazdów komercyjnych do Stanów Zjednoczonych.