13 marca w Quebecu rozpoczęło się spotkanie najwyższych rangą dyplomatów krajów G7. Minister spraw zagranicznych Kanady Joly powiedział, że najważniejszymi tematami spotkania będą „pokój i stabilizacja”.

Joly powiedział, że ministrowie spraw zagranicznych wchodzący w skład grupy będą mieli wiele do omówienia, m.in. takie kwestie, jak znalezienie drogi do trwałego pokoju na Ukrainie i wspieranie długoterminowej stabilizacji na Bliskim Wschodzie.

„Nie powinniśmy dać się zniechęcić temu zadaniu” – powiedziała Joly w swoim przemówieniu otwierającym spotkanie w Charlevoix..

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Inne tematy spotkania obejmują budowanie odporności w regionie Indo-Pacyfiku oraz dyskusję na temat problemów związanych z Haiti, Wenezuelą, Sudanem i Demokratyczną Republiką Konga.

Kanada sprawuje w tym roku rotacyjne przewodnictwo w grupie G7, a spotkanie ministrów spraw zagranicznych jest zapowiedzią przyszłego spotkania przywódców.

Spotkanie odbywa się w momencie, gdy nowa administracja USA intensywnie rozważa rozwój sytuacji na Ukrainie i nakłada cła na sojuszników z G7.

Unia Europejska (UE) ogłosiła pakiet odwetowy, który ma zostać uruchomiony w kwietniu, a który częściowo obejmuje obłożenie amerykańskiej whiskey dodatkowym podatkiem w wysokości 50%. Trump odpowiedział na to 13 marca, ogłaszając, że nałoży 200-procentowe cło na wszystkie produkty alkoholowe pochodzące z UE, w tym francuskie wina.

Sposób, w jaki USA postąpiły w sprawie wojny na Ukrainie, wywołał poruszenie także w Ottawie i stolicach europejskich.

Joly wydała oświadczenie 12 marca, w którym stwierdziła, że Kanada z zadowoleniem przyjmuje proponowane zawieszenie broni, mówiąc, że „musi być” pierwszym krokiem w kierunku „sprawiedliwego i trwałego pokoju”. Joly powiedziała, że to pokazuje, że Ukraina chce zakończyć wojnę „tak szybko, jak to możliwe” i dodała, że „piłka jest teraz po stronie Rosji”.
Sekretarz stanu USA Marco Rubio powiedział reporterom 12 marca, po negocjacjach na Ukrainie, że obie strony muszą zaakceptować, iż nie ma militarnego rozwiązania konfliktu.
„Żadna ze stron nie jest w stanie osiągnąć militarnie  swoich maksymalnych celów” – powiedział, dodając, że tylko negocjacje mogą przynieść pokój.

Joly powiedziała, że ​​skorzysta z okazji, aby omówić z Rubiem wojnę na Ukrainie i konflikt handlowy między USA a Kanadą. Powiedziała również, że niedawno poruszyła z Rubiem powtarzające się rozmowy Trumpa o uczynieniu Kanady „51. stanu” „Rozmawiałam o tym z nim w zeszłym tygodniu i powiedziałam, że wszystko, co ma związek z retoryką 51. stanu, jest nie do przyjęcia” – dodała, że ​​Rubio zapewnił ją, że współpraca w ramach Dowództwa Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) będzie kontynuowana.

Rubio został zapytany przez reporterów, czy zgadza się z komentarzami na temat 51. stanu. Powiedział, że nie jest to coś, co będzie omawiane na spotkaniu G7. Rubio dodał, że Trump argumentował, iż w interesie Kanady byłoby przyłączenie się do Stanów Zjednoczonych i że „oczywiście Kanadyjczycy się z tym nie zgadzają”.

Pośród konfliktu handlowego ze Stanami Zjednoczonymi i komentarzy Trumpa, Joly powiedziała, że ​​jej rząd prowadzi  rozmowy z Europejczykami. Wspomniała, że ​​odpowiedź UE na amerykańskie cła na stal i aluminium była skoordynowana z Kanadą.

Joly powiedziała, że Kanada jest również zainteresowana zacieśnieniem współpracy z Europą w zakresie zamówień publicznych na obronę.