Rząd kanadyjski zapowiedział wprowadzenie dokładnej rejestracji wylotów z Kanady w przyszłym roku, do tej pory Kanada posiada jedynie system rejestracji wlotów do Kanady, a  dokładnej rejestracji poddane są jedynie osoby, opuszczające teren Kanady do USA. Urząd kanadyjski nie zbiera jeszcze skrupulatnie informacji, dotyczących wylotów z Kanady, co prowadziło zdaniem rządu Kanady, do wielu nadużyć że strony turystów, stałych rezydentów, a także obywateli.  

        Nowy system ma za zadanie wychwycić informację o osobach, które pozostały w Kanadzie bez ważnej wizy, oraz inne, pomagające w walce z nadużyciami prawnymi. 

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

        Przykładowo, turysta przyleciał do Kanady, na granicy otrzymał ważna wizę (status turystyczny) na 6 miesięcy. Turysta pozostał w Kanadzie kilka lat. Nie przedłużał wizy, nie uregulował także swojego pobytu stałego. Po kilku latach opuścił teren Kanady, a ponieważ nie było rejestracji wylotów, rząd kanadyjski nie posiadał informacji, o tym, że turysta złamał prawo imigracyjne. Następnie turysta np. w Polsce czy innym kraju bezwizowym, wymienił paszport na nowy i ponownie wleciał do Kanady, otrzymując legalny status na 6 miesięcy. 

        To dość częsta sytuacja,  brak rejestracji wylotów umożliwiał turystom zatajenie informacji o nieautoryzowanym pobycie lub zatrudnieniu, zresztą nikt się najczęściej na lotnisku nie pyta o to, jak długo osobą przebywała w Kanadzie, urzędnik nawet nie podejrzewa, że ta osoba mogła kilka lat przebywać w kraju bez ważnej wizy. 

        Oczywiście, jeśli policja graniczna chce ustalić informację o zamieszkiwaniu nielegalnym w Kanadzie, są na to sposoby. Imigranci bez ważnych dokumentów pozostawiają “ślady” swojego pobytu w Kanadzie, np. posiadają konta bankowe, samochody, mają nawet mandaty drogowe, np. za parking, co jest drugorzędnym dowodem pobytu w Kanadzie. Takie dane są jednak zbierane w czasie imigracyjnej inwestygacji. 

        Podobnie osoby pobierające zasiłki, rządowe świadczenia, posiadające mieszkania dotowane przez rząd itp. Wiele osób przykładowo pobiera w Kanadzie emerytury lub renty rządowe, które nie są wypracowane i należą się jedynie rezydentom Kanady (osobom przebywającym w Kanadzie przez określony czas w roku).

        Dane o wlotach, wylotach, wjazdach i wyjazdach są zbierane i przechowywane przez służby graniczne CBSA. Informację te są dostępne dla urzędu imigracyjnego, który będzie mógł wysyłać zapytania bezpośrednio do bazy danych CBSA. Otrzymane informacje  będą uzyskiwane bezpośrednio przez urzędników imigracyjnych, także w przypadku osób, które chcą odnowić kartę stałego pobytu. Kandydaci, ubiegający się o obywatelstwo, zostaną poddani dokładnej weryfikacji historii podróży. 

        Niekiedy zdarza się, że stali rezydenci nie zamieszkują w Kanadzie, a starają się o kanadyjskie obywatelstwo, fałszując informacje w podaniu obywatelskim. Jest to dość popularna, niezgodna z prawem forma uzyskiwania kanadyjskich przywilejów wśród Chińczyków, którzy żyją, prowadzą biznesy w Chinach i nie przebywają w Kanadzie wymaganego okresu 3 lat, by uzyskać kanadyjskie obywatelstwo. 

        Ponadto IRCC (urząd imigracyjny) będzie mógł korzystać z informacji o wlotach/wjazdach/wylotach i wyjazdach, by sprawdzić, czy sponsorzy mieszkają w Kanadzie, jeśli wymaga tego prawo, weryfikować związki i zgodność z  kryteriami prawnymi dla małżonków i partnerów ubiegających się o stała rezydencję przyjmowanych w ramach łączenia  rodzin. 

        Nowy system na pewno ułatwi kanadyjskiemu rządowi o wiele dokładniej kontrolować granice ,podania imigracyjne oraz obywatelskie. Uniemożliwi także pobieranie zasiłków, rent, zwrotów podatkowych nieuprawnionych osobom.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca 

imigracyjny

Kanada

tel/text: 416-5152022

www.emigracjakanada.net