Chciałabym powrócić do tematu sponsorstwa w związkach konkubinatu.

Zauważyłam, że nadal jest duże niedoinformowanie na ten temat. Mylone są także niektóre przepisy, o których słyszę na konsultacjach. A zatem wyjaśniam, że także bez ślubu można zasponsorować partnera lub partnerkę w relacji konkubinatu.

W dodatku, osoba sponsorująca lub sponsorowana nie musi być rozwiedziona, wystarczy udokumentować zakończenie poprzedniej relacji. Ponieważ wiele osób czeka na rozwód, myśląc, że jest on potrzebny, by złożyć podanie sponsorskie, warto wiedzieć, że nie jest konieczne dostarczenie urzędowi imigracyjnemu aktu rozwodowego.

Kanadyjskie prawo zezwala bowiem, by nie tylko małżeństwa, ale także osoby w relacji konkubinatu składały wnioski sponsorskie czy ubiegały się o kanadyjski pobyt stały i łączenie rodzin. Nie każdy jednak związek możemy nazwać konkubinatem, i tu nadarza się wiele błędów ze strony wnioskodawcy. Nieprawidłowe opisanie i udokumentowanie podania w rezultacie może zakończyć się decyzją negatywną.

Zanim złożycie podanie imigracyjne, chcąc zasponsorować swojego partnera, zalecam, by sprawdzić, czy kryteria programu są spełnione. Należy pamiętać, że aby móc zasponsorować konkubenta lub konkubinę na stały pobyt, wnioskodawcy muszą udokumentować co najmniej roczny związek.

Para musi przedstawić dokumentację przekonującą urząd o istnieniu relacji konkubinatu, przykładowo.

– dokumentacją wspólnego zamieszkania

– wspólne konto bankowe,

– wspólne polisy ubezpieczeniowe,

– wspólne rozliczenie podatkowe itp

Dodatkowo urząd wymaga, by przedstawić specjalną, potwierdzoną notarialnie deklarację. Moje biuro może przygotować i notaryzować naszym klientom deklarację bezpłatnie .

Przekonania urzędu o legalności i spełnieniu definicji prawnej związku konkubinatu może być przyczyną odrzucenia wniosku imigracyjnego, dlatego jest to bardzo istotne. Proszę pamiętać że para narzeczeńska niekoniecznie spełni wymogi definicji prawnej konkubinatu.

W przypadku małżeństwa, prawo nie wymaga by udokumentować rok wspólnego pożycia, o sponsorowanie małżonka można ubiegać się w momencie otrzymania aktu małżeńskiego (Marriage Certificate). Uwaga, nie jest już wystarczające, by wysłać kanadyjski rekord małżeński (Record of Marriage).

Przypominam również, że nie ma już wymogu, by pozostawać w związku przez dwa lata po otrzymaniu rezydencji. I nie jest wymagane, aby być w konkubinacie dwa lata, po to, by zakwalifikować się na program łączenia rodzin. Właśnie te przepisy są często mylone. Wystarczy okres 12 miesięcy wspólnego pożycia, by spełnić podstawowe kryteria programu.

Izabela Embalo

licencjonowany doradcą imigracyjny

tel. 416-5152022

emiz@live.ca

www.emigracjakanada.net

Osoby zainteresowane imigracją, proszę o kontakt.

Z dużym sukcesem pomogliśmy setkom polskich imigrantów osiedlić się na stałe w Kanadzie.