Rząd Kanady od wielu lat pozwala sprowadzać do Kanady opiekunki/opiekunów dzieci, osób starszych lub niepełnosprawnych. Program przeszedł reformę, w zeszłym miesiącu ministerstwo imigracji zapowiedziało, iż opiekunowie będą wkrótce mieli możliwości pozostania w Kanadzie na stałe. Rząd proponuje dwa nowe programy pilotażowe. Opiekunowie, będą mogli także przybyć do Kanady z rodziną, a program zatrudnienia otwiera im drogę do uzyskania pobytu stałego.

        Nowy program dla opiekunów daje zagranicznym pracownikom większą elastyczność prawną, ponieważ opiekunowie będą mogli dość szybko zmieniać pracodawcę. Do tej pory było to dość skomplikowane, ponieważ nowy pracodawca musiał przechodzić przez dość trudne procedury, i dlatego opiekunowie godzili się na pozostanie w pracy, nawet jeśli nie byli tak bardzo zadowoleni z miejsca zatrudnienia.

        W przypadku nowych pilotów kandydaci zostaną poddani ocenie pod kątem kryteriów stałego pobytu przed rozpoczęciem pracy w Kanadzie. Gdy opiekun uzyska zezwolenie na pracę i 2 lata doświadczenia zawodowego w Kanadzie, stworzy dla siebie i dla rodziny szanse pozostania na stałe.

        W dodatku, rodziny opiekunów-współmałżonkowie, konkubenci i dzieci mogą korzystać ze specjalnych prawnych benefitów-wizy pracy i wizy studiów.

        Zapowiedziane zmiany są bardzo korzystne i przyczynią się na pewno do większego zainteresowania programem dla opiekunów w Kanadzie. Może program będzie popularniejszy wśród Polaków, obecnie na rynku pracy opieki dominują Filipinki.

        Do zatrudnienia w zawodzie opiekuna należy posiadać udokumentowane formalne zatrudnienie lub ekwiwalentne wykształcenie , a także znać dobrze język angielski lub francuski.

        Myślę, że rząd ułatwia zatrudnienie i emigrację opiekunom z tego względu, że brakuje bardzo pracowników w domach dla seniorów, opiekunów do dzieci i osób niepełnosprawnych. W dodatku kanadyjskie społeczeństwo starzeje się, a przyrost naturalny nie wzrasta. Wiele Filipinek pracuję przy opiece nawet po uzyskaniu pobytu stałego i wówczas, kiedy opiekunki mogą zmienić zawód. 

        Polacy przybywający do Kanady na rok mogliby pomyśleć o możliwościach imigracyjnych, jakie stwarza program, ale zaczynając od pracy w opiece już uzyskując wizę pracy wakacyjnej (International Experience Canada), by zdobyć odpowiednie doświadczenie.

Izabela Embalo

licencjonowany doradca

www.emigracjakanada.net

tel. 416-5152022