Przed ostatnim weekendem Credit Valley Conservation i Toronto and Region Conservation Authority ostrzegały mieszkańców Mississaugi i Brampton, by zachowali szczególną ostrożność podczas przechodzenia w pobliżu wód. Environment Canada zapowiadało od 25 do 40 mm deszczu. Ryzyko podtopień było niewielkie i dotyczyło tylko niżej położonych terenów, jednak brzegi rzek i jezior mogły być śliskie i niestabilne. W takich okolicznościach szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i zwierzęta domowe, podkreślało CVC.

***

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Burmistrz Bracebridge Graydon Smith mówi, że sobotni śnieg stanowił pewną ulgę w obecnej sytuacji. Śnieg działa jak gąbka, tłumaczył Smith dodając, że dzięki niemu woda wolniej spływa do rzek i jezior. Natężenie przepływu wody w północnej odnodze Muskoka River mierzone w Port Sydney w sobotę rano wynosiło 259 metrów sześciennych na sekundę. Poprzedni rekord to 228 metrów sześciennych na sekundę. W porównaniu w powodzią z 2013 roku obecnie stan wód jest wyższy i poszkodowanych jest więcej osób. Zwracając się do właścicieli domów letniskowych Smith prosił, by osoby te nie przyjeżdżały teraz, by sprawdzić, jak wygląda ich nieruchomość.

Bracebridge, Huntsville i Minden Hills ogłosiły stan wyjątkowy w związku z powodzią.

W związku z uszkodzeniem infrastruktury Bell zapowiadał odcięcie części telefonów stacjonarnych.

***

Władze Gatineau apelują do mieszkańców, by jeśli tylko mogą, nie ruszali się w tym tygodniu z domu. Burmistrz Maxime Pedneaud-Jobin powiedział, że najlepszą opcją w tym momencie jest praca zdalna lub, jeśli trzeba dojechać do pracy, warto zorganizować carpooling. Poprosił menedżerów, by umożliwili podwładnym pracę z domu lub przyjazd w późniejszych godzinach, tak by uniknąć tłoku na ulicach. Rząd prowincji zamyka biura w Gatineau w poniedziałek, by urzędnicy nie musieli dojeżdżać do pracy. Z powodu podnoszącego się poziomu wody w Ottawa River w niedzielę zamknięto jeden most. Dlatego komunikacja w innych częściach miasta też jest utrudniona. Poziom wody w rzece w niektórych miejscach jest rekordowy.

W niedzielę rano 1300 osób z 618 domów zgłosiło w urzędzie miasta status ofiar powodzi. Wśród powodzian jest 1093 dorosłych i 207 dzieci.