Plaga rzeżączki w Nowym Brunszwiku

2212

Nowy Brunszwik ogłosił epidemię rzeżączki. Wzrost liczby przypadków zarażenia zdaniem prowincji jest związany do pewnego stopnia z popularnością aplikacji randkowych które oferują możliwość umówienia się na anonimowy seks. Prowincyjna agencja zdrowia publicznego podała, że w zeszłym roku stwierdzono 96 przypadków zarażenia, podczas gdy średnia z pięciu lat wynosiła 54 przypadki rocznie. W pierwszym kwartale bieżącego roku rzeżączkę stwierdzono u 20 osób (średnio w poprzednich latach w porównywalnym okresie – 12). W skali całego kraju obserwowany jest wzrost przypadków zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową.

Dr Jennifer Russell, główna lekarz Nowego Brunszwiku, radzi, by osoby, które podejmowały współżycie bez zabezpieczeń, przebadały się, również po to, by nie zarażać innych. Często bowiem osoby chore mają kilka infekcji naraz, np. są zarażone wirusem HIV, rzeżączką, syfilisem czy chlamydią.

W 2015 roku w Kanadzie stwierdzono 19 845 przypadków zarażenia rzeżączką, o 65 proc. więcej niż w 2010. Częściej chorowali mężczyźni niż kobiety, zwłaszcza z grupy wiekowej od 15 do 29 lat.