Ukraińska gwiazda telewizyjna Wołodymyr Zełeński został zaprzysiężony w poniedziałek na nowego prezydenta, obiecał zakończyć wojnę na wschodzie przeciwko wspieranym przez Rosjan separatystom i natychmiast rozwiązał parlament. Posłów nazwał grupą zainteresowaną jedynie wzbogacaniem się.

Zełenski wygrał 73 procentami głosów w zeszłym miesiącu, co odzwierciedla rozczarowanie Ukraińców  elitą polityczną kraju i zmęczenie korupcją.

Zamiast tradycyjnej kawalkady Zeleński poszedł na swoją inaugurację pieszo przez park pełen ludzi. Otoczony czterema ochroniarzami,  zatrzymywał się, by zrobić sobie selfie.

Zelenskiy poprosił Najwyższą Radę o przyjęcie ustawy przeciwko nielegalnemu wzbogaceniu złożył wnioski o zwolnienie ministra obrony, szefa ukraińskiej służby bezpieczeństwa i prokuratora generalnego. Wszyscy oni są sojusznikami byłego prezydenta Petra Poroszenki, który przegrał wybory

W odpowiedzi na oświadczenie Zełenskiego, premier Ukrainy Wołodymyr Groysman powiedział, że ustąpi po następnym posiedzeniu rządu w środę i weźmie udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

W  przemówieniu po inauguracji Zelenskiy powiedział, że jego głównym celem jest przywrócenie pokoju na wschodniej Ukrainie.  „Jestem gotów stracić swoją popularność, swoje notowania. Jestem gotów stracić swoje stanowisko, byle tylko nastał pokój” – deklarował zaznaczając, że ma się to stać bez utraty terytorium. Pierwszym etapem zakończenia wojny ma być zwolnienie ukraińskich jeńców.

Nowy prezydent zakończył swoje wystąpienie w parlamencie, odwołując się do swojej kariery komika.

„Przez całe moje życie starałem się robić wszystko, żeby Ukraińcy się śmiali” – powiedział z uśmiechem. „przez te pięć lat zrobię wszystko,  żebyście nie płakali”.

W lożach ukraińskiego parlamentu zasiedli m.in. prezydenci Gruzji, Litwy, Łotwy, Estonii i Węgier a także byli prezydenci Ukrainy Leonid Krawczuk, Leonid Kuczma, Wiktor Juszczenko i ustępujący prezydent Petro Poroszenko. Obecni byli także przedstawiciele organizacji zagranicznych, przedstawiciel Patriarchatu Konstantynopolitańskiego i ukraińscy deputowani.

Zełenski zacytował także Ronalda Reagana, którego nazwał „amerykańskim aktorem, który został dobrym amerykańskim prezydentem”, nawiązując do swojej kariery aktorskiej. Przemówienie Zełenskiego było przerywane głosami z sali a także oklaskami. Jak podaje Hromadske, mowę prezydenta zakłócał m.in. lider Partii Radykalnej Ołeh Laszko, z powodu użycia przez niego rosyjskich słów..

Gdyby Wołodymyr Zełenski nie rozwiązał Rady Najwyższej, wybory parlamentarne na Ukrainie planowo odbyłyby się na jesieni tego roku.  gd